[TYLKO U NAS] Wicepremier J. Sasin: Udział jako niemy uczestnik i ktoś, kto nie jest w stanie powiedzieć o polskich cierpieniach i ludobójstwie, które Niemcy tutaj urządzili, powoduje, że udział pana prezydenta stał się po prostu niemożliwy

Udział jako niemy uczestnik i ktoś, kto nie jest w stanie powiedzieć o polskich cierpieniach i ludobójstwie, które Niemcy tutaj urządzili, powoduje, że udział pana prezydenta stał się po prostu niemożliwy. My organizujemy 27 stycznia, jak co roku, obchody na terenie muzeum Auschwitz-Birkenau. To będzie również wydarzenie o charakterze międzynarodowym i mamy potwierdzenie uczestnictwa od wielu delegacji – mówił wicepremier Jacek Sasin we wtorkowym „Polskim Punkcie Widzenia” w TV Trwam.

Polski prezydent zrezygnował z udziału w prywatnej konferencji poświęconej rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. W planie uroczystości nie przewidziano możliwości wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy. Głos za to zabierze między innymi Władimir Putin.

– To jest jedyna właściwa decyzja w tej sprawie. Powiedzmy szczerze, że samo to forum, które ma być takim obchodem, przypomnieniem rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, nie jest organizowane przez rząd izraelski. To jest wydarzenie organizowane przez prywatną fundację. Organizatorzy uznali, że format tego wydarzenia nie przewiduje wystąpienia prezydenta Polski – powiedział gość TV Trwam.

Nie przewidziano tam miejsca dla prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – podkreślił Jacek Sasin.

– A przecież Polska jest krajem, który był pierwszą ofiarą agresji zarówno niemieckiej, jak i sowieckiej, czyli tych dwóch wielkich totalitaryzmów. To w Polsce rozpoczęła się II wojna światowa i to na polskich ziemiach Niemcy dokonali ludobójstwa na ludności żydowskiej, ale i również na Polakach. Dla nas Polaków jest to naturalne, że w tej sytuacji prezydent Polski powinien być jednym z mówców na tej konferencji i powinien przedstawić właśnie naszą polską historię oraz nasz punkt widzenia – zaznaczył wicepremier.

W momencie, kiedy został pozbawiony takiej możliwości, udział pana prezydenta w takiej uroczystości jest bezcelowy – zaakcentował minister aktywów państwowych.

– Udział jako niemy uczestnik i ktoś, kto nie jest w stanie powiedzieć o polskich cierpieniach i ludobójstwie, które Niemcy tutaj urządzili, powoduje, że udział pana prezydenta stał się po prostu niemożliwy. My organizujemy 27 stycznia, jak co roku, obchody na terenie muzeum Auschwitz-Birkenau. To będzie również wydarzenie o charakterze międzynarodowym i mamy potwierdzenie uczestnictwa od wielu delegacji, i nie widzimy powodu, żeby zmieniać w związku z tą konferencją harmonogramu i kalendarza obchodów polskich, których centralnym punktem będą obchody na terenie muzeum Auschwitz-Birkenau – podsumował Jacek Sasin.

radiomaryja.pl

drukuj