fot. PAP/Wojtek Jargiło

Wicepremier J. Sasin wziął udział w uroczystościach barbórkowych zorganizowanych w lubelskiej Bogdance

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin wziął udział w uroczystościach barbórkowych zorganizowanych w lubelskiej Bogdance. Polityk podkreślał w swoim wystąpieniu, że w Bogdance jak nigdzie indziej można mówić, iż polski węgiel i polskie górnictwo mają przyszłość i w dalszym ciągu będą niezwykle ważną częścią naszej gospodarki. 

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin wyraził również nadzieję na rozwój Lubelskiego Zagłębia Węglowego i powstanie w nim kolejnej kopalni. Polska – jak wskazywał – nie ma dziś innej drogi niż korzystanie z węgla.

– Szanowni Państwo, my nie przyjmujemy do wiadomości słów, które często są podszyte ideologią, a nie opierają się na mocnych fundamentach, że czas węgla minął, że musimy w Europie całkowicie odejść od gospodarki węglowej. Polska jest krajem, który dba o swoje bezpieczeństwo energetyczne. Dzisiaj to bezpieczeństwo energetyczne jest oparte o węgiel. Nie mamy dzisiaj we własnych zasobach innych, realnych źródeł energii. Kiedy mówimy o odnawialnych źródłach energii, nie odrzucamy pójścia w tę stronę, ale jeszcze przez długi okres czasu te odnawialne źródła energii nie zapewnią nam bezpieczeństwa energetycznego – powiedział.

Wicepremier Jacek Sasin podczas obchodów Dnia Górnika w Bogdance zapewniał też, że polski rząd chce mieć wpływ na politykę klimatyczną UE.  Nasza polska specyfika – jak mówił – nie pozwala nam dzisiaj na to, aby popierać tę politykę w takim wymiarze, jakim proponują nam inne kraje unijne. Wicepremier zwracał również uwagę, że polityka ta nie ma sensu w sytuacji, kiedy inne państwa świata zwiększają wydobycie i zużycie węgla.

RIRM

drukuj