fot. wikipedia.org

Białostoccy radni negatywnie ocenili projekt likwidacji nazwy ul. mjr. „Łupaszki”

Białostoccy radni z  Komisji Samorządności i Bezpieczeństwa negatywnie ocenili projekt likwidacji nazwy ul. mjr. Zygmunta Szendzielarza  „Łupaszki”. Jego autorami są radni Koalicji Obywatelskiej z Forum Mniejszości Podlasia oraz jeden radny niezależny – były radny PO.

Zgodnie z projektem uchwały, ulica „Łupaszki” miałaby zmienić nazwę na ulicę „100-lecia praw kobiet”.

To krok w stronę środowisk feministycznych, które były inicjatorami petycji w sprawie zmiany nazwy ulicy – zaznacza radny PiS Paweł Myszkowski.

– Abstrahując od samej nazwy – bo rzeczywiście po raz pierwszy kobiety w Polsce mogły głosować w 1919 roku – autorzy tej petycji wywodzą się ze środowisk feministycznych, są to uczestniczki czarnych marszów, czarnych piątków. To kontekst, którego nie można pominąć. Dlaczego wnioskodawcy nie zaproponowali innej nazwy? – pyta Paweł Myszkowski.

Zdaniem wnioskodawców postać mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” jest kontrowersyjna, a sama nazwa ulicy dzieli mieszkańców miasta. W czwartek cały klub Koalicji Obywatelskiej zdecyduje o swoim poparciu dla projektu. Ostateczna decyzja w sprawie jego przyjęcia zapadnie 28 października na posiedzeniu Rady Miasta Białegostoku.

RIRM

drukuj