Jutro pierwsze identyfikacje szczątków ofiar znalezionych koło aresztu

Dwie pierwsze rodziny ofiar, których szczątki znaleziono na terenie aresztu śledczego w Białymstoku, otrzymają jutro potwierdzenia o identyfikacji genetycznej ich bliskich.

Tzw. noty identyfikacyjne wręczą w IPN w Białymstoku rodzinom ofiar: prezes IPN dr Łukasz Kamiński oraz rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie prof. Andrzej Ciechanowicz. Na razie nie podano żadnych szczegółów związanych z tymi identyfikacjami. Wiadomo jedynie, że rodziny pochodzą z województwa podlaskiego.

Dr Andrzej Ossowski z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów zwrócił uwagę, że badania identyfikacyjne odkrytych w Białymstoku szczątków ofiar są obecnie jednymi z największych prowadzonych na świecie.

– Jest to miejsce wyjątkowe ze względu na strukturę. Ofiarne ze względu na to, że mamy do czynienia z ofiarami obydwu totalitaryzmów i wyjątkowe z uwagi na ilość ofiar. Do tej pory niewiele tego typu prac na świecie było prowadzonych tak kompleksowo, tzn., że podjęto próby identyfikacji wszystkich odnalezionych ofiar. Stopień zaawansowania prac możemy określić na 99 proc. Prace dotyczące szkieletu, czyli badania antropologicznie, badania medyczno-sądowe możemy określić na 80 proc., czyli w większości osobników te badania są zakończone albo zbliżają się ku końcowi – powiedział, dr Andrzej Ossowski z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów.

Prace ekshumacyjne prowadzono w ramach śledztwa IPN wszczętego w lipcu 2013 r. ws.  zbrodni komunistycznych i zbrodni przeciwko ludzkości.

Łącznie w pięciu etapach prac odkryto szczątki 385 ofiar. Przebadano ponad 4,7 tys. metrów kwadratowych terenu na zewnątrz aresztu.  Z kolei w listopadzie IPN rozpocznie prace w piwnicach budynku administracyjnego białostockiego aresztu.

 RIRM

drukuj