fot. PAP/EPA

Bruksela: Posiedzenie unijnych ministrów obrony

W Brukseli trwa posiedzenie unijnych ministrów obrony. Polskiej delegacji przewodniczy Paweł Woźny, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Obrady będą poświęcone kwestiom bezpieczeństwa i obrony, w tym stałej współpracy strukturalnej i jej spójności z innymi inicjatywami obronnymi.

Według nieoficjalnych informacji, w trakcie obrad ma zapaść m.in. decyzja dotycząca pierwszego projektu zgłoszonego przez Polskę w ramach PESCO. Chodzi o centrum zapewniające wsparcie medyczne dla sił specjalnych.

Poseł Michał Jach, szef sejmowej Komisji Obrony Narodowej minionej kadencji Sejmu, wskazuje, że Polska ma osiągnięcia w zabezpieczeniu medycznym wojsk.

– Bardzo dobrze, że się chwalimy, że to będziemy rozbudowywać, by również mogli korzystać nasi sojusznicy. To jeszcze jeden dowód na to, że jest prowadzona właściwa polityka, jeśli chodzi o rozwój nowych technologii medycznych naszych sił zbrojnych. To jest kolejna dobra wiadomość – podkreśla Michał Jach.

Polska ma już podwaliny pod zgłoszony projekt. W Łodzi działa Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego, gdzie szkolą się medycznie siły specjalne.

W ramach PESCO miałoby ono zostać zmodyfikowane, by zwiększyć profesjonalną współpracę w tej dziedzinie uczestniczących państw członkowskich. Partnerem Polski w projekcie są Węgry.

RIRM

drukuj