Bruksela: Ministrowie ds. europejskich zajmą się dziś sprawą Polski

W Brukseli ministrowie ds. europejskich po raz kolejny zajmą się dziś sprawą Polski. Komisja Europejska przedstawi im najnowsze wydarzenia dotyczące praworządności i kwestii związanych z Sądem Najwyższym.

Spotkanie nie będzie wysłuchaniem, ale informacją bieżącą. Możliwa jest też dyskusja. Unijne źródła donoszą, że na spotkaniu poruszona zostanie decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. środków tymczasowych wobec ustawy o SN. Polskę na spotkaniu będzie reprezentował nasz ambasador przy UE Andrzej Sadoś.

Podczas ostatniego spotkania unijnych ministrów wiceszef KE Frans Timmermans ocenił, że sytuacja w Polsce pogorszyła się. Jego zdaniem władze przyspieszyły proces zmian, nominując sędziów do SN.

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk uważa, że działania Timmermansa wpisują się w jego kampanię wyborczą do przyszłorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego.

– Pan komisarz Timmermans zrobił sobie z tej sprawy praworządności w naszym kraju taką dźwignię w swojej kampanii wyborczej. Trwa bowiem teraz walka o takie stanowisko kandydata wiodącego w każdej formacji politycznej. On (Timmermans) się, można powiedzieć, wypromował na tym konflikcie z Polską i z Węgrami, i jak widać, tę drogę kontynuuje. Pan Timmermans doskonale wie, że jeżeli chodzi o artykuł 7, to KE nie ma szans. W zasadzie tylko sześć krajów wypowiedziało się, że jest gotowe głosować przeciwko Polsce – wskazuje eurodeputowany.

Najprawdopodobniej w grudniu odbędzie się trzecie wysłuchanie Polski w ramach procedury z artykułu 7 Traktatu o Unii Europejskiej, dotyczące praworządności.  W ubiegłym tygodniu mówił o tym dziennikarzom w Brukseli wysoki urzędnik unijny.

RIRM

drukuj