Sejm: w środę pierwsze czytanie prezydenckich projektów ustaw o KRS i SN

Jutro w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie prezydenckich projektów ustaw dotyczących Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego. Na stronie izby niższej parlamentu zamieszczono wstępny harmonogram obrad, który obejmuje ten punkt.

Na początku listopada wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha i szef sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz porozumieli się ws. propozycji prezydenta.

W poniedziałkowym programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja (całość można odsłuchać [tutaj]) poseł Stanisław Piotrowicz podkreślił, że partii rządzącej zależy na głębokiej reformie polskiego wymiaru sprawiedliwości nie tylko strukturalnej, ale także personalnej. Nie wykluczył, że projekty zostaną uchwalone do końca roku.

Kompromis polega na tym, że każda ze stron musi z czegoś ustąpić. Gdzie było możliwe, to ustąpiliśmy dość szeroko Panu prezydentowi. Nie mniej jednak nie możemy ustąpić w takich kwestiach, które są zasadnicze dla tej reformy. Była też rozmowa na ten temat, że możemy się spodziewać pewnych autopoprawek ze strony Kancelarii Prezydenta. Również z naszej strony będą wprowadzone do projektu poprawki. Na pewno będziemy procedować bez zbędnej zwłoki, najszybciej jak to będzie możliwe. To jest sprawa bardzo pilna. Chciałbym mieć nadzieję, że do końca roku uda się przyjąć te ustawy – wskazał Stanisław Piotrowicz.

Projekty ustaw ws. Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło już w lipcu. Prezydent Andrzej Duda skorzystał wtedy z prawa do weta i po dwóch miesiącach zaprezentował własne propozycje zmian. Następnie zostały one przekazane do Sejmu i 3 października skierowane do konsultacji. PiS przekazało prezydentowi do nich swoje poprawki.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl