fot. pixabay.com

Rzecznik rządu: Popieramy projekt noweli tzw. ustawy medialnej

Popieramy projekt noweli tzw. ustawy medialnej, chcemy wprowadzić ją w życie – mówił rzecznik rządu Piotr Müller. W ten sposób odniósł się do zmian w Ustawie o radiofonii i telewizji, które m.in. uniemożliwiają przejęcie mediów przez niepożądanych inwestorów. 

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła wczoraj z poprawkami projekt zmian w Ustawie o radiofonii i telewizji autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Ponadto nie zgodziła się na wnioski opozycji o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Zmiany w Ustawie o radiofonii i telewizji mają uniemożliwić przejęcie mediów przez niepożądanych inwestorów np. z Rosji. Jedna z poprawek mówi, że udziałów spółek medialnych nie będzie mógł przejąć Skarb Państwa. Opozycja uważa, że zmiany doprowadzą do nieprzedłużenia koncesji dla stacji TVN24. O ustawę pytany był dziś rzecznik rządu.

– Nasze środowisko, tworzące rząd, popiera tę ustawę, która jest w Sejmie. Chcemy ją wprowadzić w życie, podobnie jak te regulacje obowiązują w Austrii, jednak tam są one idące dużo dalej. To jest prawo każdego suwerennego państwa, aby ograniczać ryzyka możliwości zakupu mediów lub innych ważnych spółek w danym kraju przez zagraniczne podmioty. Chyba nikt  nie chciałby, żeby Rosjanie czy jakieś inne kraje – które są nam wrogie – takie działania mogły podejmować, a w tej chwili mogą to robić – powiedział Piotr Müller, rzecznik rządu.

Na uwagę, że nasi amerykańscy partnerzy nie będą mogli podejmować takich działań na rynku medialnym, rzecznik rządu odparł, że „Polska jest suwerennym krajem, który decyduje o takich rozwiązaniach samodzielnie”.  

– Podobnie jak to mają Austriacy. Nie widzę jednak problemów na linii Stany Zjednoczone – Austria, Francja –  Stany Zjednoczone lub w innych krajach UE, w których takie regulacje funkcjonują. Jesteśmy rządem i parlamentem, który ma prawo wprowadzać takie regulacje, jakie uzna za stosowne i dlatego je wprowadzamy – zaznaczył Piotr Müller.

TV Trwam News

drukuj