Kancelaria Sejmu: spotkanie opozycji z sędziami nie było wysłuchaniem publicznym

Spotkanie części liderów opozycji z przedstawicielami środowisk sędziowskich miało charakter konsultacyjno-doradczy i opiniodawczy, jednak nie było wysłuchaniem publicznym w rozumieniu przepisów prawa – głosi komunikat Centrum Informacyjnego Sejmu.

W poniedziałek w Sejmie odbyło się spotkanie przedstawicieli klubów opozycyjnych, w tym PO, Nowoczesnej, PSL z przedstawicielami środowiska sędziowskiego i prawniczego dotyczące projektu PiS ustawy o Sądzie Najwyższym.

W spotkaniu, zorganizowanym przez PO, wzięli udział m.in. prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński, były prezes SN Adam Strzembosz oraz przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Dariusz Zawistowski.

„Spotkanie miało charakter konsultacyjno-doradczy i opiniodawczy, nie było jednak wysłuchaniem publicznym w rozumieniu przepisów prawa” – podkreśliło Centrum Informacyjne Sejmu.

Jak dodano w komunikacie CIS wysłuchanie publiczne odbywa się na posiedzeniu komisji sejmowej, która podejmuje stosowną uchwałę o jego przeprowadzeniu, a w samym wysłuchaniu biorą udział podmioty, które wyrażą zainteresowanie tymi pracami.

„Z kolei dzisiejsze spotkanie miało charakter nieformalny, które omyłkowo było opisywane jako wysłuchanie publiczne” – dodało CIS w komunikacie.

O tym, że w poniedziałek w Sejmie zorganizowane zostanie wysłuchanie publiczne z udziałem sędziów i prawników ws. projektu PiS ustawy o Sądzie Najwyższym mówił już w ubiegły piątek szef PO Grzegorz Schetyna oraz zapowiadali je w poniedziałek przed południem inni politycy tej partii.

Złożony w ubiegłą środę wieczorem w Sejmie projekt posłów PiS przewiduje m.in. trzy nowe izby SN, zmiany w trybie powoływania sędziów Sądu Najwyższego i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl