Min. Środowiska: ustawa o jakości paliw nie dotyczy instalacji przemysłowych

Ustawa o jakości paliw dotyczy małych źródeł, a nie instalacji przemysłowych – w ten sposób resort środowiska odpowiada na wątpliwości związkowców. Chodzi o regulacje w projekcie nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw.

Górnicza „Solidarność” zwróciła się do ministra środowiska o wyjaśnienie oczekiwań resortu dla sektora górnictwa w zakresie jakości produkowanego surowca.

Według związkowców propozycje te doprowadzą polskie górnictwo węgla kamiennego do poważnych kłopotów ekonomicznych.

Zmiany, nad którymi pracuje rząd, są podyktowane m.in. walką ze smogiem. Trwają analizy dotyczące utylizowania odpadów energetyki węglowej.

Chodzi o poprawę jakości paliwa używanego w kotłach przydomowych i poprawę jakości powietrza, do czego zobowiązuje Polskę także UE – zaznaczył wiceminister Paweł Sałek, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej.

– Żeby można było korzystać z naszych zasobów naturalnych, jakim jest węgiel do ogrzewania domów, produkcji ciepłej wody użytkowej. W zamierzeniach resortu środowiska jest także walka ze zjawiskiem smogu, poprawa jakości powietrza, co jest niezbędne ze względu na poprawę jakości środowiska, jak również ze względu na sprawę sądową, która jest wytoczona przeciwko Polsce przez Komisję Europejską. Dlatego też jesteśmy zobowiązani do pewnych działań naprawczych, a całe zamierzenie związane z walką o czyste powietrze sprowadza się do tego, żeby w polskim dobrym kotle było dobre polskie paliwo. Mamy nadzieje, że te dwa podstawowe elementy doprowadzą do tego, że jakość powietrza w Polsce się poprawi – powiedział Paweł Sałek.

Resort przypomniał, że projekt dotyczy wyłącznie tych paliw stałych, które są przeznaczone do użycia w gospodarstwach domowych oraz instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 megawat.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl