fot. PAP/Paweł Supernak

Zawiadomienie do prokuratury ws. Doliny Rospudy

Ministerstwo Środowiska złoży do prokuratury zawiadomienie ws. Doliny Rospudy. Zapowiedział szef tego resortu prof. Jan Szyszko. Chodzi o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z zanikiem gatunków i siedlisk priorytetowych na tym terenie.

Szef resoru środowiska przypomniał na wczorajszej konferencji, że m.in. ze względu na występowanie tych siedlisk zmieniono wcześniej lokalizację obwodnicy Augustowa (w 2009 r.).

Podkreślił, że mimo tej zmiany, gatunki i siedliska tam występujące w większości zniknęły.

– Po uznaniu, że Dolina Rospudy była unikatem prawie nietkniętym przez człowieka, zmieniono lokalizację obwodnicy Augustowa. Powstała ona przez Dolinę Rospudy, tylko w innym miejscu. Po tych wielu latach możemy powiedzieć, że ta Dolina Rospudy, nietknięta ręką człowieka, uległa wyraźnym zmianom, mianowicie ulega sukcesji, zarastaniu, a gatunki, dla których zmieniono obwodnicę Augustowa, niestety w większości zniknęły – powiedział prof. Jan Szyszko.

Minister środowiska prof. Jan Szyszko zapowiedział też podobne zawiadomienie dotyczące lotniska trawiastego w Świdniku. Tam początkową lokalizację obiektu zmieniono ze względu na występowanie susła, mimo takiego działania, rzadki gatunek zniknął z tego obszaru.

 

 

RIRM/PAP/TV Trwam News

drukuj