fot. PAP/Radek Pietruszka

Komisja Wenecka wraca do sprawy polskiego TK

Komisja Wenecka, podczas rozpoczynającej się dziś sesji, zapozna się z rozwojem wydarzeń wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Przyjmie też opinię na temat nowelizacji ustawy o policji.

Podczas sesji w marcu Komisja wydała krytyczną opinię ws. poprawek do ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Komisja zaapelowała też o publikację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z początku marca oraz o rozwiązanie obecnego kryzysu.

Konstytucjonalista i poseł Prawa i Sprawiedliwości Krystyna Pawłowicz mówi, że mamy do czynienia z zsynchronizowanymi działaniami nękającymi Polskę.

– To jest takie klasyczne nękanie prawicowego polskiego rządu, z wyboru którego nie są zadowolone środowiska lewicowe w UE, które mają większość i polska opozycja. To nękanie będzie trwało,[…] aż to się może uda rozhuśtać na tyle, żeby doprowadzić do wyborów – nie uda się. Jestem zdumiona, że te środowiska lewicowe, […]Rada Europy, organy unijne nękają państwo członkowskie w taki sposób, że w Polsce narastają nastroje antyunijne – podkreśla Krystyna Pawłowicz.

Po raz pierwszy w obradach Komisji Weneckiej wezmą dziś udział nowi przedstawiciele Polski: profesorowie Bogusław Banaszak i Mariusz Muszyński. Zastąpili oni Hannę Suchocką oraz profesora Krzysztofa Drzewickiego.

RIRM

drukuj