fot. twitter.com

Cały świat składa Polsce życzenia z okazji stu lat niepodległości

Do Polski trafiają zagraniczne życzenia z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Ponad trzydzieści budowli na całym świecie rozbłysło w naszych narodowych biało-czerwonych barwach. Wśród nich znalazły się m.in. piramidy egipskie czy największy budynek świata – Burdż Chalifa.

Równe sto lat temu Polska odzyskała niepodległość. Razem z nami świętuje cały świat.

„Sto lat, Polska niepodległa!” – takie życzenia składali Bośniacy.

Na ratuszu w Sarajewie, stolicy Bośni i Hercegowiny, na fasadzie budynku oprócz naszych barw narodowych pojawił się także napis „Niepodległa”.

W podobny sposób podświetlonych zostało ponad trzydzieści budynków na całym świecie, np. fontanny w stolicy Chorwacji.

Podświetlone w naszych narodowych biało-czerwonych barwach zostały także: figura Jezusa Chrystusa Odkupiciela w brazylijskim Rio de Janeiro, piramidy egipskie w Gizie i Sfinks.

Do Polski spływają także życzenia od zagranicznych polityków, m.in. od prezydenta Słowacji.

– Życzę Wam pokoju, stabilizacji, wszelkiej pomyślności, jak również zachowania Waszej dumy, odwagi i determinacji, którą przed stu laty tak bohatersko okazaliście – powiedział prezydent Słowacji Andrej Kiska.  

Swoje słowa do Polaków skierowali także ministrowie spraw zagranicznych Litwy i Niemiec.

– Przed nami czekają nowe, ambitne cele i trudne wyzwania. Jesteśmy nieoddzielną częścią zjednoczonej Europy i Litwa pozostanie szczerym i przyjaznym sąsiadem Polski – zaznaczył minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevičius.

O tym szczególnym dniu dla Polaków pamiętał także prezydent USA Donald Trump.

 „Polsko, wielki kraju – gratulacje z okazji 100. rocznicy twojej niepodległości. Nigdy nie zapomnę czasu, który tam spędziłem” – napisał Donald Trump na twitterze.

Bo choć wczoraj światowi przywódcy świętowali w Paryżu zakończenie I wojny światowej, to nie można było nie zauważyć Polski.

Hołd oddał także Izrael oraz Wilno. Podświetlony na biało-czerwono został najwyższy budynek w Chile i zarazem Ameryce Południowej, diabelski młyn w Los Angeles a także największy budynek na świecie – Burdż Chalifa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. [czytaj więcej] 

TV Trwam News/RIRM

drukuj