fot. pl.wikipedia.org

NBP: W Polsce pracuje ponad 1 mln imigrantów

W polskiej gospodarce pracuje obecnie ponad 1 mln imigrantów – poinformował na dzisiejszej konferencji zastępca dyrektora Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP Jacek Kotłowski.

„Napięcia na rynku pracy są w dużym stopniu łagodzone przez napływ imigrantów. (…) Teraz jest to prawie 900 tys. imigrantów z samej Ukrainy, do tego dochodzą imigranci z innych krajów, między innymi z Białorusi. Wydaje nam się, że jest to już powyżej 1 mln efektywnie pracujących imigrantów w gospodarce polskiej” – powiedział Jacek Kotłowski.

NBP przygotował szacunki o efektywnej liczbie imigrantów w Polsce na podstawie liczby wydanych wiz do pracy i działalności gospodarczej, Kart Polaka, zezwoleń na pobyt stały, czasowy i rezydenta długoterminowego UE, oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, oraz liczby cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalnorentowego w ZUS. Ze względu na czasowy charakter pracy imigrantów z Ukrainy i Białorusi w Polsce, założono że przeciętny imigrant z tych krajów pracuje w Polsce około 7 miesięcy w roku.

PAP

drukuj