fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

Lubuskie: Kolejni migranci zatrzymani na granicy z Niemcami

Funkcjonariusze ze Świecka (Lubuskie) zatrzymali od poniedziałku 10 obywateli Iraku oraz czterech obywateli Iranu, którzy w Polsce przebywali nielegalnie i niezgodnie z przepisami usiłowali dostać się do Niemiec – poinformowała Joanna Konieczniak, rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Pierwszą z grup strażnicy zatrzymali w poniedziałek w rejonie Świecka. Autem kierował 72-letni obywatel Niemiec, którego nazwisko zdradzało bliskowschodnie pochodzenie. Wiózł on pięciu cudzoziemców, którzy deklarowali, że pochodzą z Iraku i Iranu.

„Pasażerowie auta w wieku 21-24 lat nie posiadali dokumentów uprawniających do pobytu na terytorium naszego kraju, z uwagi na to zastali zatrzymani. Natomiast 72-latek zatrzymany został zatrzymany za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy” – powiedziała rzecznik.

Natomiast po północy funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku, w rejonie mostu kolejowego, skontrolowali dokumenty sześciorga obywateli Iraku.

Cudzoziemcy nie posiadali dokumentów uprawniających do pobytu w Polsce i oświadczyli, że zamierzają przekroczyć granicę, by dotrzeć do Niemiec. Z uwagi na nielegalny pobyt oraz usiłowanie nielegalnego przekroczenia granicy państwowej zostali zatrzymani.

Kolejnych dwóch obywateli Iraku w wieku 24 i 33 lat, którzy przebywali w Polsce nielegalnie, zatrzymano w Słubicach. Cudzoziemcy ci również nie posiadali prawa do pobytu w Polsce oraz oświadczyli, że udają się do Niemiec. Oni także zostali zatrzymani.

„Cudzoziemcy pozostają w dyspozycji Placówki Straży Granicznej w Świecku” – dodała Joanna Konieczniak.

PAP

drukuj