fot. PAP/DPA/Christoph Soeder

Wicemin. A. Mularczyk: Kwestia reparacji od Niemiec powinna zostać uregulowana poprzez dialog

Arkadiusz Mularczyk, wiceminister spraw zagranicznych, powiedział, że kwestia reparacji wojennych od Niemiec powinna być uregulowana poprzez dialog. Wiceszef resortu zakończył dwudniową wizytę w Berlinie.

Polityk rozmawiał m.in. o kwestii odszkodowań za straty poniesione w czasie II wojny światowej z niemiecką minister stanu ds. Europy w MSZ. Podkreślił, że ta sprawa jest fundamentalna dla naszych sąsiedzkich relacji.

– Uważam, że te rozmowy zapoczątkują pewną refleksję wśród klasy politycznej Niemiec na temat tej sprawy oraz tego, iż nie można jej zamieść pod dywan. Zwróciłem uwagę na kwestię braku pomnika polskich ofiar. Nasz kraj był najbardziej doświadczonym podczas II wojny światowej. Poniesione zostały wielkie straty materialne i demograficzne. Sądzę, że rząd Niemiec zrobi wszystko, by taki pomnik powstał w jak najbardziej godnym miejscu. Budowa, która jest ważna w sferze symboliki, nie zastąpi uczciwego rozliczania się z naszym krajem, z naszym społeczeństwem i nie ukryje prawdziwych skutków tej wojny – mówił Arkadiusz Mularczyk.

Polska opracowała raport dotyczący strat wojennych poniesionych podczas II wojny światowej. Straty wyceniono na ponad 6 bln 220 mld zł. Kwota ta podlega waloryzacji.

Na początku października polskie MSZ wystosowało notę dyplomatyczną do niemieckiego rządu ws. uregulowania kwestii reparacji.

Władze w Berlinie nie odpowiedziały na ten dokument. Niemieccy politycy powtarzają jednak, że sprawa odszkodowań jest zamknięta.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl