fot. PAP/EPA

Rozmowy w kwaterze głównej NATO

Sytuacji na Ukrainie poświęcone było środowe posiedzenie dowódców wojskowych państw członkowskich NATO. W rozmowach w kwaterze głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego udział wziął sekretarz generalny, Jens Stoltenberg.

W środę w kwaterze głównej Sojuszu Północnoatlantyckiej w Brukseli odbyło się posiedzenie sztabów generalnych państw członkowskich.

Jasno dajemy do zrozumienia, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego terytorium Sojuszu – powiedział Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

To słowa, po które sekretarz generalny NATO sięga regularnie. Ponownie wypowiedział je w trakcie posiedzenia szefów sztabów generalnych państw członkowskich Sojuszu w Brukseli. Polskę reprezentował gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Wysyłamy ogromne ilości sprzętu, amunicji, środków bojowych. Są one na czas, są dobrej jakości – to trzeba podkreślać – i są sprawne. Wysyłamy tyle, ile można. Chcielibyśmy być inspiracją dla wszystkich, żeby wysyłali tyle, co my – zaznaczył gen. Rajmund Andrzejczak.

Na spotkaniu zabrakło dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy. Gen. Wałerij Załużny był nieobecny z powodu sytuacji na froncie, która wciąż pozostaje napięta.

Sprzęt, jaki dostarcza Zachód, jest wykorzystywany. Kijów czeka jednak na więcej. Zapowiedź w tej sprawie przekazały Stany Zjednoczone.

Jest nowy pakiet obronny ze Stanów Zjednoczonych. Łączna kwota to 1 mld 200 mln dolarów. Artyleria, obrona przed pociskami terrorystycznymi i dronami oraz inne rzeczy wzmacniające naszych obrońców – mówił Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

NATO definiuje dziś Rosję jako zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa. Buduje swoją siłę, co ma odstraszyć agresora od granic Sojuszu.

Oczekuję, że podczas szczytu NATO w Wilnie przywódcy krajów członkowskich uzgodnią nowe zobowiązanie dotyczące wydatków na obronność. Dwa proc. PKB rocznie ma stanowić minimum, a nie pułap, które musimy inwestować w naszą obronność – zapowiedział Jens Stoltenberg.

Rosja nie zamierza zatrzymać się na Ukrainie. Jej ambicje sięgają daleko poza granice tego kraju – ostrzegał w kwaterze głównej NATO w Brukseli adm. Rob Bauer, przewodniczący Komitetu Wojskowego Sojuszu Północnoatlantyckiego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl