Polski system opieki zdrowotnej zmaga się ze sporym wyzwaniem związanym z przyjazdem uchodźców

Fala uchodźców z Ukrainy to poważne wyzwanie dla polskiego systemu opieki zdrowotnej. Obecnie w polskich szpitalach jest 2 tysiące osób ze Wschodu, z czego połowa to dzieci.

Od wybuchu wojny na Ukrainie granicę z Polską przekroczyło 2 mln 680 tys. uchodźców. Zdecydowana większość z nich zatrzymuje się w naszym kraju na dłużej. Przybysze bardzo często potrzebują pomocy medycznej.

– Te hospitalizacje to przede wszystkim zaopatrzenie związane z przypadłościami czy chorobami wynikającymi z trudnego transportu, z trudnej podróży. Staramy się, żeby ci pacjenci, którzy są chorzy przewlekle, byli zaopatrywani w Polsce – mówił minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Część pacjentów ma urazy typowe dla działań wojennych. Większość z nich trafiła do klinik Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Do pomocy rannym sformowano grupę urazową, składającą się z okulistów, chirurgów plastycznych i szczękowo-twarzowych.

– Mamy za sobą już kilka operacji dla dzieci. Mogę westchnąć z ulgą, że udanych. Mogliśmy tym pacjentom pomóc – poinformował okulista prof. Robert Rejdak.

Pomoc w Lublinie znalazła pani Olena z Ługańska i dwoje jej dzieci. Cała trójka miała uszkodzony wzrok w wyniku uderzenia w ich dom pocisku rakietowego.

– Zrobili mi operację obu oczu, jeszcze nie widzę zupełnie dobrze, ale po wybuchu nic nie widziałam – zaznaczyła kobieta.

Lublin stał się miejscem, z którego ciężko chore dzieci z Ukrainy (m.in na nowotwory), rozsyłane są nie tylko do szpitali w całej Polsce, ale także za granicę, przy zastosowaniu mechanizmu unijnego.

– Przetransportowaliśmy tym mechanizmem już 39 osób do różnych krajów członkowskich Unii Europejskiej – oznajmił szef resortu zdrowia.

Pacjenci trafiają  za granicę także dzięki kontaktom szpitali uniwersyteckich z ich odpowiednikami w Europie. Polska przyjmuje medyków z Ukrainy. Od początku wojny uprawnienie do wykonywania zawodu lekarza wydano 70 osobom. Na Uniwersytecie medycznym w Lublinie studia będzie kontynuowało ponad stu studentów z Ukrainy, w większości obywateli polskich.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl