fot. PAP/Piotr Nowak

Pełne embargo na import produktów z Ukrainy i twarde negocjacje z KE ws. Zielonego Ładu – postulaty PiS

Prawo i Sprawiedliwość domaga się od rządu realizacji rozporządzenia o pełnym embargu na import surowców rolno-spożywczych z Ukrainy i twardych negocjacji z Komisją Europejską dot. Zielonego Ładu. Takie działania zdaniem szefa Klubu Parlamentarnego PiS, Mariusza Błaszczaka, powinny zostać podjęte jak najszybciej. Tymczasem koalicja rządząca proponuje okrągły stół i kolejne rozmowy.

„Czas na debaty minął, teraz protestujący rolnicy oczekują konkretnych decyzji, które pomogą im ratować gospodarstwa” – powiedział podczas konferencji w Sejmie szef Klubu Parlamentarnego PiS, Mariusz Błaszczak.

– Dość gadania. Jest pora działania. Jest pora pracy. Ta praca powinna być skoncentrowana na dwóch aspektach. Po pierwsze, rozporządzenie o pełnym embargu na import surowców rolno-spożywczych z Ukrainy i po drugie, bardzo konsekwentna i ostra postawa w stosunku do Komisji Europejskiej dotycząca Zielonego Ładu – dodał polityk.

https://twitter.com/pisorgpl/status/1762755267719000218

Obecny na konferencji poseł Waldemar Buda zaapelował do resortu rolnictwa o odtajnienie dokumentów z rozmów ze stroną ukraińską, które ukryto przed kontrolą poselską. Zaznaczył, że oczekują tego również protestujących gospodarze.

Jutro mają się odbyć rozmowy z rolnikami i oni oczekują, że dokumenty zostaną odtajnione, jeżeli niesłusznie były wczoraj ukryte pod procedurą utajnienia i schowania w tajnej kancelarii. Jeden z niewielu dokumentów, który nam udostępniono pochodzi z 3 stycznia. Można w nim zobaczyć, jak się negocjuje z Ukrainą w sprawie embarga w celu zablokowania rynku rolno-spożywczego. Nasz minister wysłał do ministra rolnictwa Ukrainy pismo. To są całe negocjacje, które prowadzi ministerstwo – podkreślił polityk.

https://twitter.com/pisorgpl/status/1762765354604830960

Posłowie PiS wskazali, że chowanie przed rolnikami dokumentów jest poważnym naruszeniem standardów debaty publicznej. Jak dodali, to budowanie nieufności, która nie rokuje dobrze negocjacjom. Politycy zapowiedzieli sprawdzenie zgodności z prawem procedury utajnienia dokumentów, a prawnikom zostały już zlecone opinie.

RIRM

drukuj