fot. PAP/ITAR-TASS

[TYLKO U NAS] W. Waszczykowski: Każde euro wydane na rosyjski gaz będzie wracało na Ukrainę jako kolejny pocisk

Należy szybciej podjąć działania mające na celu wyeliminowanie rosyjskich zdolności zdobywania pieniędzy. Nie ma deficytu kar, ale w świecie Zachodu jest deficyt woli i determinacji do ich nałożenia. Podczas spotkania z ukraińskimi parlamentarzystkami usłyszałem, że każde euro wydane na rosyjski gaz będzie wracało na Ukrainę jako kolejny pocisk, który będzie godził w Ukraińców – powiedział europoseł Witold Waszczykowski w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Liderzy Polski, Czech i Słowenii pojechali do Kijowa, aby okazać solidarność z Ukrainą oraz zaprezentować pakiet pomocowy UE. Kierunkowe decyzje dotyczące wyjazdu zapadły na szczycie Rady Europejskiej w Wersalu – poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk. [czytaj więcej]

– Jest to brawurowy gest poparcia. Odbywa się to w przełomowym momencie obrony Kijowa oraz całej Ukrainy. Rosyjska ofensywa została powstrzymana. W wielu miejscach agresorzy przechodzą do obrony, a w niektórych przypadkach Ukraińcy odzyskują inicjatywę. Należy ich wesprzeć. Udzielane poparcie będzie się liczyło – powiedział Witold Waszczykowski.

Unia Europejska formalnie przyjęła nowe sankcje wobec Rosji, w tym zakaz transakcji z niektórymi przedsiębiorstwami państwowymi oraz zakaz nowych inwestycji w rosyjskim sektorze energetycznym. Sankcje obejmują też ograniczenia w handlu żelazem i stalą oraz towarami luksusowymi z Rosją.

– Mowa jest o niektórych ograniczeniach, niektórych towarach czy niektórych transakcjach. To stanowczo za mało. Rosjanie mogą żyć bez luksusowego szampana. Mają swoje napitki do kawioru. Natomiast dzisiaj powinniśmy dążyć do tego, by całkowicie wykluczyć rosyjską aktywność z naszej cywilizacji. Działania Putina na Ukrainie przypominają sceny z II wojny światowej. Wydawało się nam, że jest to niemożliwe. Okazuje się jednak, że są narody, które nie uczą się z historii i są w stanie powtórzyć tragedie dla realizacji własnych celów. Sankcje mogą przynieść skutek dopiero za rok, dwa, a nawet trzy lata – wskazał b. minister spraw zagranicznych

– Należy szybciej podjąć działania mające na celu wyeliminowanie rosyjskich zdolności zdobywania pieniędzy. Podczas spotkania z ukraińskimi parlamentarzystkami usłyszałem, że każde euro wydane na rosyjski gaz będzie wracało na Ukrainę jako kolejny pocisk, który będzie godził w Ukraińców – dodał.

Witold Waszczykowski zaznaczył, że „nie ma deficytu sankcji, którymi można obłożyć Rosjan. To nie jest bowiem wojna Władimira Putina, lecz wojna Rosji. Jest ona powszechnie popierana przez znaczną część tamtejszego społeczeństwa”.

Nie ma więc deficytu kar, ale w świecie Zachodu jest deficyt woli i determinacji do ich nałożenia. (…) Rosja nigdy nie uzna nas za partnera. Uzna nas tylko wtedy, kiedy całkowicie się im podporządkujemy. Tego Rosjanie dzisiaj domagają się od Ukrainy. Być może byliby w stanie przerwać atak, gdyby Ukraina stała się państwem kolonialnym wobec Rosji – wskazał gość Radia Maryja.  

Cała rozmowa z Witoldem Waszczykowskim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl