Dr M. Szołucha: Dzięki „500 plus” Polacy coraz rzadziej trafiają do rejestru długów

Polacy coraz rzadziej trafiają do rejestru długów, coraz rzadziej się zapożyczają i to jest kolejny dobry efekt programu „500 plus”- powiedział ekonomista dr Marian Szołucha. Odniósł się w ten sposób do wyników badań Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz BIK-u na temat rządowego programu.

Z kolei co dziesiąta rodzina przyznaje, że „500 plus” zwiększyło ich zdolność kredytową i umożliwiło zaciągnięcie nieosiągalnego wcześniej kredytu.

Od startu programu zmniejsza się też odsetek niesolidnych dłużników z zaległościami na niższe kwoty – do 2 tys. zł.

Blisko trzech na czterech badanych deklaruje, że otrzymywane pieniądze przeznacza przede wszystkim na potrzeby dziecka. 26 proc. respondentów mówi,  że „500 plus” finansuje głównie potrzeby całej rodziny.

Warta ponad 2 mld 100 mln zł miesięcznie pomoc państwa wydawana jest w pierwszej kolejności na edukację i odzież oraz żywność.

Spadek ubóstwa i wzrost urodzeń, Polacy zaczęli oszczędzać – to pierwsze i zakładane efekty programu – ocenił dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Teraz dochodzą pozytywne skutki dla finansów osobistych – dodał.

– To program, który ocenić należy jednoznacznie pozytywnie. Największe jego zalety to przede wszystkim prostota, niewprowadzanie do niego kryterium dochodowego, traktowanie Polaków równo, bez względu na poziom ich zamożności, uczynienie tego programu bardzo nisko kosztownym w obsłudze – to są wszystko rzeczy, zasady, które powinny być przenoszone także na inne sfery działalności państwa. Ten program działa jak istotna, niespotykana do tej pory w polskim prawodawstwie, ulga podatkowa, tyle że wypłacana na nasz rachunek bankowy, dzięki czemu w naszej percepcji, jako beneficjentów, ten program jest bardziej odczuwalny niż ulgi podatkowe sensu stricto –  podkreślił dr Marian Szołucha.

Według Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej od kwietnia 2016 roku do maja 2017 roku wypłacono ponad 27 mld 600 mln zł na ponad 3 mln dzieci.

Największy odsetek dzieci uzyskujących pomoc ma woj. lubelskie.        Wnioski o pomoc z programu na o kolejny okres rozliczeniowy – od 1 października 2017 roku – można składać jeszcze tylko do końca sierpnia.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl