fot. pixabay.com

KE: W unijnych konkluzjach są zapisy wzywające państwa UE do wykonywania nakazów aresztowania MTK

Unia Europejska popiera Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) i zasady określone w Statucie Rzymskim – oświadczył w piątek rzecznik KE, Anouar El Anouni. Dodał, że w unijnych konkluzjach z 2023 r. znajdują się zapisy, wzywające państwa UE do wykonywania nakazów aresztowania wydanych przez MTK.

Komisja Europejska w piątek na konferencji prasowej w Brukseli była pytana o doniesienia o tym, że „polski rząd przyznał >>wyłączenie<< premierowi Benjaminowi Netanjahu”, aby mógł on przyjechać do Polski na obchody 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Rzecznik KE, Anouar El Anouni, odparł, że Unia Europejska popiera Międzynarodowy Trybunał Karny i zasady określone w Statucie Rzymskim.

„UE szanuje niezależność i bezstronność Trybunału. Unia jest silnie zaangażowana w Międzynarodowy Trybunał Karny i walkę z bezkarnością” – podkreślił.

Dodał, że w konkluzjach ze spotkania przedstawicieli państw członkowskich w 2023 roku znajdują się zapisy o tym, że Rada (państwa UE) wzywa wszystkich członków Wspólnoty do zapewnienia pełnej współpracy z Trybunałem, w tym wykonywania nakazów aresztowania.

Podkreślił jednocześnie, że egzekwowanie decyzji MTK nie leży w gestii Komisji Europejskiej.

„Wszystkie państwa członkowskie są stronami Statutu Rzymskiego” – wyjaśnił.

Poinformował też, że na obecnym etapie nie wiadomo, który urzędnik izraelski weźmie udział w obchodach.

Rzymski Statut Międzynarodowego Trybunału Karnego to akt prawa międzynarodowego, który został przyjęty w 1998 r. po to, by nie dopuszczać do bezkarności sprawców zbrodni przeciwko ludzkości, ludobójstw, zbrodni wojennych i zbrodni agresji.

W konkluzjach przyjętych w czerwcu 2023 r. przez państwa członkowskie w ramach Rady znajduje się wezwanie do wszystkich członków UE do „zapewnienia pełnej współpracy z Trybunałem, w tym poprzez szybkie wykonanie nakazów aresztowania”.

PAP

drukuj