fot. PAP/EPA

Państwa UE ostatecznie zaaprobowały elektroniczny system kontroli Schengen

Państwa Unii Europejskiej ostatecznie zaaprobowały elektroniczny system kontroli przekraczania granicy strefy Schengen. Zastąpi on nie tylko stemplowanie paszportów, ale przyspieszy procedurę odprawy oraz ułatwi wykrywanie nadużyć.

Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie o systemie wjazdu i wyjazdu oraz rozporządzenie zmieniające kodeks graniczny Schengen. Dokument muszą teraz podpisać Rada Europejska i Parlament Europejski.

Rozporządzenie zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie po 20 dniach. System ma być gotowy do użytku do 2020 roku.  Elektroniczny system kontroli wjazdu i wyjazdu będzie rejestrował dane o wjeździe, wyjeździe i niewpuszczeniu obywateli państw trzecich, którzy przekraczają zewnętrzne granice strefy Schengen. Ma pomóc w zmniejszeniu opóźnień w odprawie granicznej i podnieść jej jakość.

Stanie się to dzięki automatycznemu obliczaniu dozwolonego pobytu każdego podróżnego. Nowe rozwiązania będą też rzetelniej i bardziej systematycznie identyfikować osoby przekraczające dozwolony okres pobytu, a także wzmocnią bezpieczeństwo wewnętrzne i walkę z terroryzmem dzięki udostępnieniu organom ścigania rejestrów historii podróży. Nowe rozwiązania zastąpią obecny system ręcznego stemplowania paszportów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj