Unijne instytucje z W. Brytanii trafią do Francji i Holandii

Paryż i Amsterdam – to właśnie w tych miastach po Brexicie zostaną zlokalizowane odpowiednio Europejski Urząd Nadzoru Bankowego i Europejska Agencji Leków. Obecnie obie instytucje mieszczą się w Londynie.

Polska promowała kandydaturę Warszawy, jednak została ona odrzucona podczas wczorajszego głosowania unijnych ministrów ds. europejskich w Brukseli.

Wiceszef MSZ Konrad Szymański ocenił, że błędem jest niewykorzystanie tej okazji do bardziej równomiernego rozłożenia agencji Unii Europejskiej w Europie. Przyznał jednocześnie, że Polska nie ma na co narzekać. W Warszawie mieści się już agencja ochrony granic Frontex. Dziś ma nastąpić uroczyste podpisanie umowy miedzy Polską a Komisją Europejską ws. przyszłości tej agencji.

– Ta agencja, zgodnie z naszymi intencjami, ma do roku 2020 zatrudnić nawet 1000 osób. To będzie największy przyrost, jeżeli chodzi o skalę agencji. (…) Paradoks polega na tym, że ten sukces Frontexu jest olbrzymią przeszkodą, żeby zyskać jakąkolwiek inną agencję, ponieważ wszyscy wiedzą, że Frontex, jego waga polityczna i skala będzie niedługo bezprecedensowy – mówił wiceminister Konrad Szymański.

Europejska Agencja ds. Leków, która ma mieć siedzibę w Amsterdamie, odpowiada za ochronę zdrowia ludzi i zwierząt poprzez ocenę produktów leczniczych.

Z kolei Europejski Urząd Nadzoru Bankowego zajmuje się wdrażaniem przepisów regulujących i nadzorujących działalność sektora bankowego we wszystkich krajach UE.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl