Skarga na Tuska do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich

Szef delegacji PiS w Parlamencie Europejskim prof. Ryszard Legutko skierował skargę do Europejskiej Rzecznik Praw Obywatelskich na szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska za poparcie w wyborach prezydenckich Bronisława Komorowskiego.

PiS podkreśla, że Tusk jako urzędnik, nie miał do tego prawa. Sprawa dotyczy wystąpienia szefa Rady Europejskiej, które miało miejsce 15 maja w Gdańsku.

Były premier powiedział wtedy, że Bronisław Komorowski był, jest i, ma nadzieję, będzie dobrym prezydentem, mimo że może nie jest najskuteczniej walczącym kandydatem.

Prof. Ryszard Legutko wskazuje w skardze, że Tusk złamał zasady określone w Europejskim Kodeksie Dobrej Administracji.

– Nie wolno takich rzeczy robić, ponieważ urzędnicy europejscy mają pilnować spraw europejskich, a nie mają być rzecznikami jakiś interesów narodowych. Jeśli są, to nieoficjalnie. W przypadku Tuska jest podobnie. On nie ma faworyzować jakichś partii politycznych, ale współpracować z przedstawicielami rządów i państw – stwierdza prof. Ryszard Legutko.  

Skargę do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich może złożyć każdy obywatel państwa członkowskiego Unii lub osoba mieszkająca na stałe w państwie członkowskim.

 

RIRM

drukuj