Kolejne obietnice Donalda Tuska

Oskładkowanie umów śmieciowych, inwestycje, krótsze kolejki do lekarzy, karta dużej rodziny i darmowy podręcznik dla pierwszoklasistów – to plany rządu na 2014 r.

Dziś na konferencji prasowej premier Donald Tusk złożył kolejne obietnice. Zadeklarował m.in., że 2014 r. będzie początkiem końca ery tzw. umów śmieciowych.

„Likwidację >>śmieciówek<< rozpoczniemy od oskładkowania umów-zleceń, (…) będziemy uśredniali dochód z umów-zleceń. To nie będzie najniższa umowa zlecenie. Oskładkowanie będzie takie, jak teraz od pracy minimalnej” – zapowiedział Tusk. Wcześniej jako kluczowy priorytet swego gabinetu na ten rok premier wskazał walkę z bezrobociem.

Minister finansów zapowiedział dziś, że zeznanie podatkowe za 2013 r. będzie ostatnim zeznaniem składanym po staremu, zaś PIT za 2014 r. wypełni już administracja państwowa. W 2014 r. mają być również realizowane projekty wielkich inwestycji.

Poseł Beata Szydło z sejmowej komisji finansów zwraca uwagę, że kolejne obietnice premiera nie są poparte konkretnymi projektami. Ponadto pojawiają się one w sytuacji, gdy koalicja rządowa ma kłopoty.

 – Po raz kolejny są to zapowiedzi, ale niepoparte żadnymi projektami, żadnymi konkretnymi rozwiązaniami. Wolałabym, żeby dzisiaj Donald Tusk zamiast zapowiadać i ogłaszać kolejne otwarcia i wspaniałe propozycje, żeby położył przed nami wszystkimi w Sejmie i parlamencie gotowy projekt ustawy i powiedział przyjmujmy takie rozwiązania: kierujemy środki na tworzenie miejsc pracy. My musimy w Polsce zacząć myśleć innymi kategoriami, nie walczmy z bezrobociem tylko stwórzmy nowe miejsca pracy, trwałe miejsca pracy i do tego zacznijmy rozmawiać też o wysokości wynagradzania – mówiła poseł Beata Szydło.

Premier Donald Tusk poinformował także, że w marcu zostanie zaprezentowany harmonogram działań, które mają doprowadzić do skrócenia kolejek do lekarzy i świadczeń zdrowotnych. Dodał, że zmiany mają dotyczyć m.in. opieki specjalistycznej.

W 2014 r. rząd ma dać do dyspozycji wszystkich dużych rodzin: ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny. A dzieci, które 1 września pójdą do pierwszej klasy szkoły podstawowej otrzymają darmowy podręcznik i będzie obowiązywał tylko jeden podręcznik w pierwszej klasie – zapewnił premier

Problem drogich podręczników nie dotyczy tylko pierwszoklasistów – zauważa poseł Kazimierz Michał Ujazdowski. Dodał, że propozycja nie rozwiąże likwidacji patologii, która ma miejsce od podstawówki do liceum.

– Mamy bardzo drogie podręczniki, najdroższe w Europie. System w którym producenci i dystrybutorzy podręczników zarabiają bardzo duże pieniądze kosztem rodziców i dziecka. Dziwię się, że premier nie rozwiązał problemu w całości – powiedział Michał Ujazdowski.

Donald Tusk kolejny raz w czasie swojego urzędowania obiecuje. W odróżnieniu od poprzedniego roku w którym premier obiecywał, że ma zmniejszyć się bezrobocie niestety nic się nie zmieniło. Teraz prawdopodobnie ma zmienić się kwestia związana z tzw. umowami śmieciowymi, ale czy tak faktycznie będzie to się dopiero okaże w 2014 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl