Ziemia Święta: wstępny program pielgrzymki papieża Franciszka

Po zapowiedzi papieskiej pielgrzymki do Ziemi Świętej tamtejsi ordynariusze katoliccy cieszą się na ponowne spotkanie wiernych z Ojcem Świętym. Są przekonani, że jego wizyta zwróci uwagę na potrzebę współpracy, będąc przesłaniem miłości i braterstwa, które papież Franciszek skieruje do wszystkich mieszkańców regionu.

Obecna wizyta Ojca Świętego przypada w rocznicę historycznego uścisku między Papieżem Pawłem VI a Patriarchą Ekumenicznym Atenagorasem w 1964 r. Podobne spotkanie papieża Franciszka z Patriarchą Ekumenicznym Konstantynopola Bartłomiejem ma potwierdzić pragnienie, że Kościoły powinny kroczyć drogą jedności. Katoliccy ordynariusze wyrażają ogromną radość ze zbliżającej się wizyty. Głównym jej celem jest szerzenie ducha miłości, współpracy i pokoju wśród mieszkańców regionu, jak również wzmocnienie dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego.

Łaciński patriarcha Jerozolimy Fouad Twal przedstawił wstępny plan wizyty. Podczas niej Ojciec Święty zatrzyma się w Ammanie, gdzie będzie przewodniczył Mszy św. na stadionie, spotka się z rodziną królewską, a następnie uda się nad Jordan. W miejscu chrztu Jezusa spotka się z uchodźcami syryjskimi i z niepełnosprawnymi. Następnego dnia nawiedzi Betlejem, gdzie spotka się z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmoudem Abbasem i będzie przewodniczył Mszy św. na placu Żłóbka. Po obiedzie uda się do Tel Awiwu, gdzie zostanie oficjalnie przyjęty przez delegację rządu izraelskiego. W godzinach popołudniowych Ojciec Święty nawiedzi Bazylikę Bożego Grobu, gdzie spotka patriarchę Bartłomieja i innych zwierzchników Kościołów chrześcijańskich. Będzie to czas wspólnej modlitwy o jedność chrześcijan.

W programie przewidziana jest także chwila modlitwy w Wieczerniku i spotkanie z duchownymi oraz osobami życia konsekrowanego w Bazylice Narodów w Gestsemani. Nie jest wykluczone, że podczas wizyty w Jerozolimie Ojciec Święty zatrzyma się na chwilę modlitwy przy Murze Płaczu oraz odwiedzi Yad Vashem.

Radio Watykańskie/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl