fot. PAP/EPA

„Wy wszyscy Braćmi jesteście” – trwa pielgrzymka Ojca Świętego Franciszka do Iraku

Trwa podróż apostolska Ojca Świętego Franciszka do Iraku. To pierwsza w historii wizyta Papieża w tym kraju. Hasłem pielgrzymki są słowa: „Wy wszyscy Braćmi jesteście”.

To 33. zagraniczna pielgrzymka Ojca Świętego Franciszka i pierwsza od wybuchu pandemii COVID-19. Po ponad czterogodzinnym locie z Rzymu samolot z papieżem Franciszkiem wylądował na międzynarodowym lotnisku w Bagdadzie.

Na lotnisku Papieża przywitał premier Iraku. Oficjalna ceremonia powitania papieża Franciszka odbyła się w pałacu prezydenckim w Bagdadzie. Ojciec Święty rozmawiał z prezydentem Iraku. Spotkał się również z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego.

Papież Franciszek wezwał przywódców politycznych do promowania ducha braterskiej solidarności i pokoju.

– Niech ucichnie broń! Niech będzie ograniczone jej rozprzestrzenianie tu i wszędzie! Niech skończą się partykularne interesy, owe zewnętrzne interesy, których nie obchodzi ludność lokalna. Oddajmy głos budowniczym, twórcom pokoju! Maluczkim, ubogim, ludziom prostym, którzy chcą żyć, pracować i modlić się w pokoju – zaapelował Ojciec Święty.

Dość przemocy, ekstremizmu i nietolerancji. Niech zostanie stworzona przestrzeń dla wszystkich obywateli – mówił Papież. Ojca Świętego Franciszka przywitali licznie zgromadzeni chrześcijanie z Bagdadu.

Czuję nieopisane szczęście. Wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami. Powitaliśmy kogoś wspaniałego, najwspanialszą postać – Papieża – powiedziała Naem Faouzi, chrześcijanka z Bagdadu.

– Wszyscy z niecierpliwością czekali na przybycie Papieża do Iraku. Zwłaszcza, że od 2000 roku papież Jan Paweł II chciał tu przyjechać, ale wizyta nie odbyła się z powodu okoliczności. Papież Franciszek realizuje marzenie, które Irakijczycy mieli przez ostatnie 20 lat – podkreślił ks. Martin Ra’ad, posługujący w Bagdadzie.

Hasłem pielgrzymki są słowa: „Wy wszyscy Braćmi jesteście”. W czasie podróży apostolskiej, Papież Franciszek akcentował, że religia ma służyć pokojowi i braterstwu. Imię Boga nie może być wykorzystywane do „usprawiedliwiania zabójstw, eksterminacji, terroryzmu oraz ucisku”.

– Bóg, który stworzył istoty ludzkie równe w godności i w prawach, wzywa nas do szerzenia miłości, życzliwości i zgody. Również w Iraku Kościół katolicki pragnie być przyjacielem wszystkich i poprzez dialog, współpracować w sposób konstruktywny z innymi religiami na rzecz pokoju – wyjaśnił Ojciec Święty.

Papież Franciszek udał się również do katedry Katolickiego Kościoła Syryjskiego w Bagdadzie. 10 lat temu świątynia ta została zaatakowana przez bojowników dżihadystycznej organizacji tzw. Państwo Islamskie. W ataku zginęło ponad 50 osób, a około 80 zostało rannych. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny zabitych w świątyni chrześcijan.

– Ich śmierć przypomina nam dobitnie, że podżegania do wojny, postaw nienawiści, przemocy i rozlewu krwi nie da się pogodzić z nauczaniem religii. Chcę upamiętnić wszystkie ofiary przemocy i prześladowań, należących do każdej wspólnoty religijnej – powiedział Papież.

Ojciec Święty spotkał się z księżmi biskupami, kapłanami, zakonnikami, seminarzystami i katechistami. Podziękował duchowieństwu za to, że pozostaje blisko ludu i wspiera go.

W sobotę Ojciec Święty uda się do krainy Ur, miejsca narodzin Abrahama – kolebki trzech wielkich religii monoteistycznych. Spotka się z reprezentantami tradycji religijnych obecnych w Iraku, by – jak wyjaśnił – „raz jeszcze głosić przekonanie, że religia musi służyć sprawie pokoju i jedności pomiędzy wszystkimi dziećmi Boga”.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl