Ojciec Święty w 100. rocznicę urodzin Papieża Polaka: Z nieba niech dalej wstawia się za lud Boży i za pokój na świecie  

Papież Franciszek, zwracając się do wiernych na całym świecie za pośrednictwem watykańskich mediów, mówił o przypadającej w poniedziałek setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. „Wspominamy go z wielką miłością i uznaniem” – podkreślił po modlitwie w Watykanie.

Po odmówieniu modlitwy maryjnej „Regina Coeli” w bibliotece Pałacu Apostolskiego Papież powiedział w niedzielę w południe: „Jutro przypada setna rocznica urodzin świętego Jana Pawła II w Wadowicach w Polsce. Wspominamy go z wielką miłością i uznaniem”.

„Jutro o godz. 7.00 rano odprawię transmitowaną na cały świat Mszę świętą przy ołtarzu, gdzie spoczywają jego doczesne szczątki. Z nieba niech dalej wstawia się za lud Boży i za pokój na świecie” – dodał Franciszek.

Msza św. zostanie odprawiona przy grobie Papieża Polaka w kaplicy św. Sebastiana w bazylice watykańskiej.

Ojciec Święty wyraził też zadowolenie z tego, że w niektórych krajach już zostały przywrócone uroczystości liturgiczne z udziałem wiernych, a w innych rozważana jest taka możliwość.

„We Włoszech od jutra można będzie odprawiać Msze św. z udziałem ludzi” – powiedział papież Franciszek.

Następnie zaapelował: „Proszę, postępujmy zgodnie z normami, z wymogami, jakie nam wyznaczają, by w ten sposób strzec zdrowia każdego”.

Ojciec Święty przypomniał, że maj jest tradycyjnym miesiącem pierwszej Komunii świętej.

„Oczywiście z powodu pandemii to piękne wydarzenie wiary zostało przełożone. Ale pragnę skierować serdeczne myśli do chłopców i dziewcząt, którzy mieli po raz pierwszy otrzymać Eucharystię. Najdrożsi, zachęcam was, byście przeżywali ten czas oczekiwania jako okazję do tego, by lepiej się przygotować, modląc się, czytając katechizm, by pogłębić znajomość Jezusa, wzrastając w dobroci i służbie na rzecz innych” – mówił papież Franciszek.

Po kilku minutach, jak co tydzień w czasie pandemii, stanął w oknie Pałacu Apostolskiego i pobłogosławił pusty, zamknięty plac Świętego Piotra. Grupy ludzi zgromadziły się wokół placu, by z daleka zobaczyć Ojca Świętego.

PAP

drukuj