fot. TT/ArchKrakowska

Obchody 100-lecia urodzin Papieża Polaka

Modlitwa, składanie kwiatów czy propagowanie tekstów z nauczania św. Jana Pawła II – to tylko niektóre formy upamiętniające setną rocznicę urodzin Papieża Polaka. Choć rocznica urodzin św. Jana Pawła II przypada w poniedziałek, to już w niedzielę w niektórych miastach rozpoczęły się uroczystości.

 

Mszy św., która rozpoczęła na Jasnej Górze świętowanie setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły przewodniczył generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski. [zobacz] 

– W setną rocznicę urodzin Papieża Polaka przypominamy sobie nie tylko niezwykłą postać, ale nade wszystko przypominamy wielkiego świadka wiary. Człowieka, który swoim życiem i posługą zmienił oblicze świata – powiedział o. Arnold Chrapkowski OSPPE.

 

„Karol Wojtyła był jedną z najważniejszych postaci XX w.” – napisał w liście prezydent Polski. Andrzej Duda wskazał, że „nasze historyczne zwycięstwa i sukcesy (…) dowiodły, że niezachwiane dążenie do wolności oraz łączące nas więzy solidarności to źródło olbrzymiej siły”.

„Karol Wojtyła ufał, że tej wewnętrznej siły nigdy Polakom nie zabraknie. Jako człowiek głębokiej wiary z nadzieją spoglądał w przyszłość Polski, Europy i świata. Kształtując tę przyszłość, będziemy zawsze pamiętać o największym spośród nas – o Papieżu wolności i solidarności – zaznaczył minister w kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, przytaczając list Prezydenta RP.

pdf 1 list prezydenta

Z okazji urodzin Papieża Polaka, prezydent Polski wraz z prezydentem Litwy wystosowali wspólny list.

Świętując wspólnie w Polsce i na Litwie 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II, świętego Papieża z Polski, chcemy w duchu kultury solidarności, czerpiąc z jego dziedzictwa, nadal podejmować starania, aby kształtować przyszłość naszych państw i narodów w Europie w duchu chrześcijańskiej antropologii św. Jana Pawła II” – czytamy w piśmie.  

pdf 2 jpii_100lat

Uroczystości upamiętniające św. Jana Pawła II odbyły się także w Gdańsku. Złożono hołd i kwiaty przed pomnikiem Papieża Polaka i Ronalda Regana. Św. Jan Paweł II to wyjątkowa postać dla Gdańska – mówił prezes Stowarzyszenia Godność Czesław Nowak.

– Nawoływał nas do solidarności. Na Westerplatte mówił o bohaterstwie żołnierzy, którzy walczyli i nawoływał młodzież do tego, żeby naśladowali tych, którzy walczyli na Westerplatte – wskazał Czesław Nowak.

Dziś w sposób szczególny powinniśmy pamiętać o nauczaniu Papieża, który mówił, że nie ma wolności bez odpowiedzialności – przypomniał sekretarz Stowarzyszenia Godność Stanisław Fudakowski.

Wolność, którą my zdobywaliśmy z takim trudem, idąc przez cierpienia, przez więzienia, przez prześladowania, musi być koniecznie związana z odpowiedzialnością. Jeżeli wolność będzie rozłączona od odpowiedzialności, to taka wolność będzie nas niszczyć – powiedział Stanisław Fudakowski.

Do setnej rocznicy urodzin św. Jan Paweł II, nawiązał również papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Coeli.

– W poniedziałek przypada setna rocznica urodzin świętego Jana Pawła II w Wadowicach w Polsce. Wspominamy go z wielką miłością i uznaniem. W poniedziałek o godz. 7.00 rano odprawię transmitowaną na cały świat Mszę świętą przy ołtarzu, gdzie spoczywają jego doczesne szczątki. Z nieba niech dalej wstawia się za lud Boży i za pokój na świecie – powiedział Ojciec Święty.

 

Transmisję z poniedziałkowej Eucharystii z Watykanu przeprowadzą TV Trwam i Radio Maryja.

 

TV Trwam News

drukuj