fot. PAP/EPA

Ojciec Święty Franciszek: Pokój jest drogą nadziei, drogą, którą podążamy poprzez dialog

Pierwszego dnia nowego roku obchodzimy Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Tego dnia przypada także Światowy Dzień Pokoju.

Odrodzenie ludzkości rozpoczęło się od niewiasty, to Maryja utkała człowieczeństwo Boga – podkreślał Papież nawiązując do obchodzonej dziś Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. W tym kontekście w czasie homilii w bazylice św. Piotra – nawiązał do uderzenia w godność kobiet. Każda przemoc zadana kobiecie jest zbezczeszczeniem Boga, po tym, jak traktujemy ciało kobiety, rozpoznajemy nasz poziom człowieczeństwa – zwracał uwagę Franciszek.

– Rozpoczynając nowy rok zadajmy sobie pytanie: „Czy potrafię patrzeć na ludzi sercem? Czy zależy mi na ludziach, z którymi żyję? A przede wszystkim czy w centrum mego serca jest Pan?”. Tylko jeśli życie jest dla nas ważne, będziemy potrafili się o nie zatroszczyć i przezwyciężyć otaczającą nas obojętność. Prośmy o tę łaskę: by przeżyć rok z pragnieniem zatroszczenia się o innych. A jeśli chcemy lepszego świata, który byłby domem pokoju, a nie dziedzińcem wojny, to niech nam leży na sercu godność każdej kobiety – apelował Ojciec Święty.

Kościół, zbliżając się do Maryi, odnajduje siebie, znajduje swoje centrum i jedność, która rozbijana jest przez szatana przez stawianie na pierwszym planie różnic, ideologii, myśli uprzedzonych i układów – podkreślał Papież.

W samo południe Ojciec Święty spotkał się z pielgrzymami na modlitwie Anioł Pański. W czasie rozważań Papież nawiązał do obchodzonego dziś Światowego Dnia Pokoju.

– Orędzie na rok 2020 jest następujące: „Pokój jest drogą nadziei, drogą, którą podążamy poprzez dialog, pojednanie i nawrócenie ekologiczne” – wskazywał.

Papież Franciszek apelował abyśmy zeszli z piedestałów naszej pychy i prosili o błogosławieństwo Świętej Bożej Rodzicielki.

– Pozwólmy się pobłogosławić, otwórzmy serca na Jego dobroć. W ten sposób rozpoczynający się rok będzie drogą nadziei i pokoju, nie słowami, ale poprzez codzienne gesty dialogu, pojednania i troski o stworzenie – mówił Ojciec Święty.

Po modlitwie Anioł Pańki Papież złożył wiernym najlepsze życzenia pokoju i dobra na Nowy Rok.

– Wszystkim wierzącym i niewierzącym życzę, aby nigdy nie przestawali mieć nadziei na świat pokoju, który trzeba budować razem z dnia na dzień – akcentował.

Papież Franciszek prosił wiernych, aby pamiętali o nim w swoich modlitwach.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl