fot. PAP/EPA

Papież apeluje o pokój w Ziemi Świętej 

Papież Franciszek zaapelował w niedzielę w czasie spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański o pokój na Bliskim Wschodzie, gdzie w ostatnich dniach doszło do zaostrzenia konfliktu izraelsko-palestyńskiego. 

Przemawiając do kilkudziesięciu tysięcy wiernych zebranych w Watykanie papież powiedział: „Zwracam się do was wszystkich z żarliwym apelem, byście kontynuowali usilną modlitwę o pokój w Ziemi Świętej w związku z tragicznymi wydarzeniami ostatnich dni”.

Papież Franciszek przypomniał, że 8 czerwca w Watykanie spotkał się z ekumenicznym prawosławnym patriarchą Bartłomiejem, prezydentem Izraela Szimonem Peresem i przywódcą Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem na modlitwie o pokój.

Wspólnie prosiliśmy o dar pokoju i wysłuchaliśmy wezwania do przerwania spirali nienawiści i przemocy – mówił papież.

„Ktoś mógłby pomyśleć, że spotkanie to było daremne. Jednak nie, ponieważ modlitwa pomaga nam nie dać się pokonać przez zło, ani godzić się, aby przemoc i nienawiść wzięły górę nad dialogiem i pojednaniem” – zaznaczył.

Następnie wezwał „zainteresowane strony oraz wszystkich, na których spoczywa odpowiedzialność polityczna na szczeblu lokalnym i międzynarodowym, by nie szczędzili modlitwy, ani żadnego wysiłku na rzecz wstrzymania działań wojennych i dążenia do pożądanego pokoju dla dobra wszystkich”.

Papież Franciszek modlił się słowami: „Pomóż nam teraz, Panie! Daj nam pokój, naucz nas pokoju, prowadź nas do pokoju. Otwórz nasze oczy i nasze serca i obdarz nas odwagą, by powiedzieć: nigdy więcej wojny! Wojna niszczy wszystko!”.

Papież modlił się o odwagę „dokonywania gestów na rzecz budowy pokoju”: „Spraw, byśmy byli otwarci na krzyk naszych obywateli, którzy proszą nas o przemienienie broni na narzędzia pokoju, naszych lęków na zaufanie, a naszych napięć na przebaczenie”.

PAP/RIRM

drukuj