Papież wzywa do modlitwy o pokój na Ukrainie

W cyklu katechez na temat rodziny, Ojciec Święty Franciszek omówił dzisiaj temat braterstwa. Podczas spotkania z wiernymi zaapelował o modlitwę w intencji zaprzestania działań wojennych na Ukrainie oraz w intencji chrześcijan prześladowanych za wiarę.

Po rozważaniu roli matki, ojca, dzieci, przyszła kolej na braci. „Brat” i „siostra” – jak wskazał Ojciec Święty – to słowa, które chrześcijaństwu są bardzo bliskie. Doświadczenie braterstwa jest wielkim skarbem nie tylko dla rodzin, ale także dla całego społeczeństwa.

– Więź braterstwa, która tworzy się między dziećmi w rodzinie – jeżeli realizuje się ona w klimacie wychowania do otwartości na innych – staje się wielką szkołą wolności i pokoju. Może nie zawsze jesteśmy tego świadomi, ale to właśnie rodzina ubogaca nasz świat braterstwem. Doświadczenie braterstwa – karmione rodzinnymi uczuciami oraz wychowaniem – promieniuje na całe społeczeństwo i na relacje między narodami – mówił papież.

Niezwykle ważna staje się zatem troska o braterskie relacje. Niedbałość o nie może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Posiadanie brata, siostry, którzy Cię kochają to ogromne doświadczenie, bezcenne i niezastąpione – które daje podstawę braterstwu chrześcijańskiemu – powiedział Jego Świątobliwość.

– Powinniśmy pamiętać, że najmniejsi, najsłabsi, najubożsi są naszymi braćmi, których mamy kochać, dostrzegać ich potrzeby. Jest to podstawą miłości Boga i wszelkiej sprawiedliwości między ludźmi – zaznaczył Ojciec Święty.

Niech braterska więź ustawicznie pogłębia się w nas, jednocząc życie rodzin, parafii, naszych społeczności – zaapelował Ojciec Święty. Następnie pozdrowił przybyłych pielgrzymów, w tym Polaków.

– Witam serdecznie pielgrzymów polskich. W duchu dzisiejszej katechezy zachęcam was wszystkich raz jeszcze, byście pamiętali, że rodzina, wspólnoty osób złączonych przyjaźnią, parafie, środowiska pracy, to ważne miejsca umacniania braterskich więzi. Bogactwo waszych przyjaźni, dobre wzajemne relacje z ludźmi i troska o bliźnich, niech tak promieniują na innych, by dzięki waszemu doświadczeniu wzrastali w duchu ewangelicznej miłości, poświęcenia i solidarności z braćmi. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! – powiedział Papież.

Na zakończenie spotkania, Jego Świątobliwość poprosił wszystkich o modlitwę w intencji Egipcjan, którzy zginęli z rąk islamistów tylko dlatego, że byli chrześcijanami.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl