Turcja oczekuje na wizytę papieża Franciszka 

W dniach 28-30 listopada Ojciec Święty Franciszek złoży wizytę apostolską w Turcji. Jego Świętobliwość odwiedzi stolicę państwa – Ankarę; przybędzie także do Stambułu, największego tureckiego miasta.

Najważniejszym punktem wizyty będzie udział Papieża w prawosławnych uroczystościach św. Andrzeja, które odbędą się w niedzielę, 30 listopada, w Patriarchacie Ekumenicznym w Stambule. Tego dnia, przez Ojca Świętego i patriarchę Konstantynopola Bartłomieja I, honorowego zwierzchnika prawosławia, podpisana zostanie obustronna deklaracja.

We wcześniejszych dniach swojej wizyty Ojciec Święty odbędzie rozmowy polityczne z najważniejszymi władzami kraju i spotka się, m.in., z prezydentem Republiki Tureckiej Recepem Tayyipem Erdoğanem. Odwiedzi także Muzeum Hagia Sophia i „Błękitny Meczet” sułtana Ahmeda.

Papież przybywa do Turcji na zaproszenie patriarchy Bartłomieja I, prezydenta państwa Recepa Tayyipa Erdoğana i przewodniczącego Konferencji Biskupów Turcji, ks. abp. Ruggero Franceschiniego. W Niedzielę, o godz. 16.00 czasu polskiego Ojciec Święty wyruszy w drogę powrotną do Watykanu.

Transmisję z poszczególnych punktów papieskiej pielgrzymki przeprowadzą Radio Maryja i TV Trwam.

 

***

Program pielgrzymki papieża Franciszka do Turcji:

Piątek, 28 listopada

12.00 – przylot na lotnisko w Ankarze. Ceremonia powitania na lotnisku Esemboga w Ankarze. Wizyta papieża w Mauzoleum Atatürka, później przyjazd do pałacu prezydenckiego na uroczystość powitania
spotkanie z prezydentem Turcji i z władzami (przemówienie papieża)
audiencja premiera i przewodniczącego Komitetu ds. Religijnych.

Sobota, 29 listopada

08.30 – odlot papieża do Stambułu.

10.30 – wizyta w muzeum Hagia Sophia oraz w Meczecie Sułtana Ahmeda (tzw. Błękitny Meczet

15.00 – Msza św. w katedrze katolickiej pod wezwaniem Ducha Świętego (homilia papieża)

17.00 – modlitwa ekumeniczna w kościele patriarszym św. Jerzego i spotkanie z patriarchą Bartłomiejem

Niedziela, 30 listopada

Msza św. prywatna w siedzibie delegatury apostolskiej
udział w Boskiej Liturgii sprawowanej w kościele patriarszym św. Jerzego (przemówienie papieża)

15.45 – pożegnanie na lotnisku Atatürka w Stambule.
16.00 – odlot do Rzymu

17:40 – przylot do Rzymu

 

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl