Papież Franciszek: Kościół odnajduje Jezusa przez Maryję

Ojciec Święty przebywający w Brazylii odbył dziś pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej w Aparecidzie. To maryjna stolica Brazylii. Na początku celebracji, patrząc w oblicze Matki Bożej Biskup Rzymu zawierzył całe Światowe Dni Młodzieży oraz swoją posługę na Tronie Piotrowym.

Eucharystię z Franciszkiem koncelebrowało wielu księży biskupów i prezbiterów, którzy przybyli do Rio de Janeiro wraz z młodzieżą. To pierwsza oficjalna celebracja Ojca Świętego po przybyciu na Światowe Dni Młodzieży.

Papież Franciszek, w swojej homilii odniósł się do czytań liturgicznych zaczerpniętych ze wspomnienia Mati Bożej z Aparecide. Ojciec Święty wrócił myślą do początku swojego pontyfikatu, kiedy oddał w sposób szczególny swoją posługę oraz cały Kościół opiece Maryi.

Nazajutrz po wybraniu mnie na Biskupa Rzymu udałem się do Bazyliki Matki Boskiej Większej w Rzymie, aby powierzyć Maryi moją posługę Następcy Piotra. Dzisiaj przybywam tutaj, aby prosić Maryję, naszą Matkę o dobre owoce Światowego Dnia Młodzieży i u Jej stóp zawierzyć życie ludu Ameryki Łacińskiej – mówił Papież.

Fragment Ewangelii, który został odczytany podczas dzisiejszej uroczystej celebracji mówił o weselu w Kanie Galilejskiej. O tym, że to Maryja dostrzega problemy i troski każdego człowieka, a droga do Chrystusa zawsze prowadzi przez Matkę Bożą – mówił papież Franciszek.

– Kościół, gdy szuka Chrystusa puka do domu Matki i prosi – ukaż nam Jezusa. To od Niej uczymy się bycia prawdziwymi uczniami i właśnie Kościół wyrusza na misję zawsze idąc za Maryją – akcentował Ojciec Święty Franciszek.

Papież szczególną uwagę zwrócił na trzy postawy, które powinny charakteryzować, każdego człowieka wiary – zachowanie nadziei, pozwolenie na to, aby Bóg nas zaskakiwał, a także życie w radości.

– Chciałbym z mocą powiedzieć – miejcie zawsze w sercu tę pewność. Bóg idzie przy was! Nigdy was nie opuszcza! Nigdy nie traćmy nadziei; nigdy jej nie gaśmy w sercu. Smok – zło istnieje w naszej historii, ale nie on jest najsilniejszy. Najsilniejszy jest Bóg i Bóg jest naszą nadzieją! – apelował papież Franciszek.

Kontynuując ten wątek swojej homilii papież Franciszek zaznaczył, że istnieją w życiu każdego człowieka inne bożki – pieniądze, sukces, władza i przyjemności. Nie omijają one młodzieży. Trzeba być blisko Boga, bo z dala od Niego wyczerpuje się „wino radości i nadziei” – zauważał Ojciec Święty nawiązując do Ewangelii o obecności Matki Najświętszej w Kanie Galilejskiej.

– Drodzy przyjaciele, przybyliśmy, aby zapukać do drzwi domu Maryi. Ona nam otworzyła, pozwoliła nam wejść i ukazuje nam swego Syna. Teraz Ona nas prosi: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” – zakończył swoje rozważanie papież Franciszek.

Na zakończenie liturgii papież udzielił błogosławieństwa trzymając w dłoniach figurę Matki Bożej. Po zakończonej celebracji Ojciec Święty podszedł do znajdujących się w pobliżu ołtarza ludzi cierpiących i chorych i nad każdym pochylił się z miłością.

Dziś po celebracji Ofiary Eucharystycznej Następca św. Piotra wybierze się z wizytą do szpitala św. Franciszka z Asyżu w dzielnicy Tijuca. To ponownie piękne odniesienie do początku jego pontyfikatu, kiedy zapytany jakie imię przybiera, wybrał imię Franciszek, pamiętając o potrzebujących, biednych, chorych i opuszczonych.

Transmisję z Mszy Świętej przeprowadziła TV Trwam oraz Radio Maryja, początek wizyty papieża w szpitalu pół godziny przed północą. Spotkanie to również będzie transmitowane za pośrednictwem TV Trwam i Radia Maryja.

RIRM

drukuj