Pasterka z Papieżem Franciszkiem

Chrześcijanie na całym świecie obchodzą dziś Wigilię Bożego Narodzenia – pamiątkę przyjścia na świat Jezusa Chrystusa. O północy we wszystkich kościołach Polski będą sprawowane uroczyste Msze św. tzw. Pasterki.

Uroczystej Pasterce w Watykanie będzie dziś przewodniczył Ojciec św. Franciszek. Podczas Pasterki, wraz z chórem Kaplicy Sykstyńskiej śpiewać będzie zespół “Mazowsze”. Uroczystości rozpoczną się o 21.30. Transmisję przeprowadzą Radio Maryja i TV Trwam.

Wczoraj Papież Franciszek złożył przedświąteczną wizytę Papieżowi seniorowi Benedyktowi XVI w dawnym klasztorze Mater Ecclesiae. Razem z nim pomodlił się i odbył półgodzinną rozmowę. Następnie Franciszek złożył życzenia swemu poprzednikowi.

W niedzielę, podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w Watykanie Ojciec św. Franciszek zachęcał do kontemplowania Maryi i Józefa.

– Przygotujmy się więc do świętowania Bożego Narodzenia kontemplując Maryję i Józefa. Maryję, kobietę łaski pełną, która miała odwagę powierzyć się całkowicie Słowu Boga. Józefa człowieka wiernego i sprawiedliwego, który wolał wierzyć Bogu, niż słuchać głosów zwątpienia i ludzkiej pychy. Razem z nimi idźmy do Betlejem – powiedział Ojciec św. Franciszek.

W dzień Bożego Narodzenia w południe Ojciec św. Franciszek wygłosi orędzie świąteczne i udzieli uroczystego błogosławieństwa Urbi et Orbi (miastu i światu).

Przed uroczystościami na placu św. Piotra odsłonięta zostanie Bożonarodzeniowa szopka. W tym roku jest to dar archidiecezji Neapolu. Zbudowana i zaprojektowana została zgodnie z najlepszymi tradycjami z tamtych stron. Będzie to pierwsza neapolitańska szopka na placu Świętego Piotra. Ustawionych zostało w niej 16 figur o wysokości około 2 metrów każda.

Ks. dr Leszek Jażdżewski, wikariusz Parafii Opatrzności Bożej w Gdańsku-Zaspie mówi, że każda szopka znajdująca się kościele wizualizuje nam to wielkie wydarzenie, jakim są narodziny dzieciątka Jezus. Tradycję budowania szopek, które przypominają grotę narodzenia Pana Jezusa zawdzięczamy świętemu Franciszkowi z Asyżu.

– W noc wigilijną z 24/25 grudnia 1223 w miejscowości Greccio we Włoszech postanowił przypomnieć zebranym tam osobą czas szczególnej miłości narodzenia. Płakał jakże często nad tym, że ludzie nie rozumieją narodzenia Pańskiego, tego jak wielką miłość Chrystus – słowo wcielone – objawił przychodząc w ciele ludzki. Stąd też właśnie tam miała miejsce pierwsza szopka, z której to biorą się wszystkie szopki na świecie – tłumaczy Ks. dr Leszek Jażdżewski.

Tradycją Bożonarodzeniową są wieczerze wigilijne, na których gromadzą się rodziny. Sama wieczerza i to co jej towarzyszy jest polskim fenomenem. Wspólny rodzinny posiłek jest realizacją czegoś co jest w kulturze ludzkiej uniwersalne – poczucie wspólnoty.

Wieczerza wigilijna nawiązuje do tradycji, które tkwią głęboko w historii Kościoła – mówi ks. prof. Edward Walewander z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

– Podkreśla się ciągle, że wieczerza wigilijna ma charakter bardzo rodzinny. Wspomina się tych, którzy są nieobecni, którzy odeszli, którzy żyją gdzie indziej. Zwykle łączymy się z nimi duchowo, tworzymy więc pewną całość. Stąd też mówimy, że rodzina jest Kościołem domowym – zauważa ks. profesor.

Typowo polskim zwyczajem jest dzielenie się opłatkiem. Najprawdopodobniej nawiązuje on do eulogii znanych w starożytnym kościele – kiedy to w świątyni błogosławiono chleby i uczestnicy świętej liturgii zanosili je tym którzy nie brali w niej udziału, lub też Kościół posyłał je wszystkim, którzy nie mogli przybyć z różnych powodów – prześladowania w pierwszych wiekach, choroby czy też znacznej odległości. Biały chleb, biały opłatek natomiast jest symbolem czystego serca, potrzeby zachowania czystego serca – zaznacza wykładowca KUL.

– Dzielenie się opłatkiem to znak braterstwa, jedności między ludźmi. Składanie sobie życzeń to m.in. akt wyrażania wdzięczności Bożemu Dziecięciu za to wszystko, co stało się naszym udziałem dzięki Jego przyjściu – wyjaśnia ks. prof. Edward Walewander.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl