Skrawek Rio w Częstochowie

W czasie kiedy trwają 28. Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro klimat tego czasu udziela się w wielu zakątkach świata. Także w naszym kraju. W Częstochowie, która w 1991 roku była gospodarzem ŚDM rozpoczęło się Europejskie Forum Młodych – „Rio in Częstochowa”.

Chociaż odległość między Częstochową a Rio de Janeiro wynosi przeszło 10 tys. kilometrów to ludzi zebranych zarówno w pierwszym jak i w drugim miejscu łączy jedno. Tą jedność daje poczucie radości, młodości, entuzjazmu, które łączą się z gorliwą modlitwą.

Wiele osób nie mogło z różnych przyczyn udać się do Brazylii na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Jednak do niedzieli w Częstochowie łączyć będą się duchowo z Ojcem Świętym i swoimi rówieśnikami trwającymi na modlitwie w Rio. Na Europejskie Forum Młodych przybyło prawie tysiąc młodych mieszkańców zamieszkujących kontynent europejski. Copacabane zamienili na ogrody Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, ale nie czują z tego powodu smutku, nie czują się gorsi, mniej uprzywilejowani.

– Oczekuje od Forum prawdziwego spotkania z Bogiem i młodymi ludźmi oraz radości, która pozostanie na długi, długi czas – powiedział Lukas z Holandii, który uczestniczy w tym spotkaniu młodych.

Wczoraj, podczas uroczystej Mszy Świętej inaugurującej Europejskie Forum Młodych ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski zwrócił się do młodych, mówiąc, że są oni przyszłością Kościoła. Ksiądz arcybiskup przekonywał, że bez młodzieży Kościół nie ma przyszłości.

– Kościół, który w Roku Wiary czuje się wezwany przez Chrystusa do coraz większego wysiłku ewangelizacji potrzebuje Was, waszej energii, autentyczności. Kościół potrzebuje świeżości waszej wiary – powiedział w homilii ks. abp Wacław Depo.

Modlitwa, która znajduje się oczywiście w centrum spotkania nie jest wszystkim co zostało przygotowane przez organizatorów dla ludzi młodych. Poza spotkaniami modlitewnymi uczestnicy Forum Młodych wezmą udział w koncertach, spektaklach, konferencjach, zawodach sportowych. W sobotę za pomocą telemostu połączą się z papieżem Franciszkiem, aby uczestniczyć w czuwaniu.

RIRM

Nowy_plakat_EYF_2013

Kliknij aby powiększyć

drukuj