Rozpoczęło się – „Rio in Częstochowa!”

Podczas gdy w Rio de Janeiro, na plaży Copacabana trwają ostatnie już przygotowania do Eucharystii inaugurującej 28. Światowe Dni Młodzieży, w Częstochowie rozpoczęło się Europejskie Forum Młodych 2013 – Rio in Częstochowa!

To pięć wakacyjnych dni łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem oraz młodymi z całego świata, którzy zgromadzili się na brazylijskiej ziemi, by wyznać swoją wiarę.

Forum Młodych to coroczne spotkania organizowane przez Katolicką Wspólnotę Emmanuel. Pierwsze takie spotkanie miało miejsce w 1991 r. w Altötting w Bawarii (Niemcy), ale oficjalną nazwę (European Youth Forum, EYF) przyjęto dopiero w 2012 r. Wtedy też zaproponowano, aby EYF odbywało się za każdym razem w innym państwie. W tym roku padło na Częstochowę.

Tegoroczne Forum odbywa się przy Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Przebiega ono pod takim samym hasłem jak 28. ŚDM w Rio de Janeiro: „Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody” (Mt 28,19).

W Europejskim Forum Młodych w Częstochowie biorą udział młodzi Europejczycy w wieku licealnym oraz studenci. Z myślą o nich przygotowywany jest program, który zakłada integrację, różnorodność, ale przede wszystkim rozwój wiary. Młodzi mogą uczestniczyć w codziennych modlitwach, Eucharystii, Adoracji Najświętszego Sakramentu. W programie przewidziano także zajęcia sportowe, muzyczne, a nawet naukę zumby.

Szczegółowy program Rio in Częstochowa [czytaj]

Szczególnym punktem Europejskiego Forum Młodych 2013 – Rio in Częstochowa będzie „Wieczór Chwały i czuwanie z Papieżem”, który zaplanowano na sobotę (27 lipca). Spotkanie w ten wyjątkowy, sobotni wieczór rozpocznie się o godz. 20.30 w ogrodzie przy Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej przy ul. św. Barbary 41 i potrwa do godz. 3.00 nad ranem.

„Wstęp jest wolny” – informują i zachęcają do uczestnictwa organizatorzy.

– To będzie czas pełen koncertów, świadectw, muzyki, w trakcie którego odbędzie się także czuwanie z Papieżem wraz z transmisją z samego Rio de Janeiro, gdzie zgromadzi się młodzież z całego świata z Ojcem Świętym Franciszkiem – podkreślają organizatorzy Rio w Częstochowie.  

W gronie muzyków znaleźli się z Polski: Bęsiu (raper, który podzieli się także swoim doświadczeniem wiary), stronaB (ostre granie) i z zagranicy: Under Trees (zespół muzyczny łączący Francję, Słowację i Wybrzeże Kości Słoniowej) oraz OhMy (rockowi twórcy piosenki tytułowej Get up and go! z Czech).

Będzie można także posłuchać wyjątkowej historii Gościa Specjalnego – Johna Pridmore’a z Anglii. „Przekonajcie się, ile do Waszego życia mogą wnieść słowa byłego gangstera z East End w Londynie” – zachęcają organizatorzy.

Patronat honorowy nad Forum Młodych objęli: ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski oraz ks. bp Henryk Tomasik, biskup diecezjalny radomski.

Jasna Góra/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl