Radiu Maryja i TV Trwam należy się wdzięczność za łączność z Rio

 

28. Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro: z ks. kard. Stanisławem Dziwiszem rozmawia o. Piotr Dettlaff CSsR

Eminencjo, Księże Kardynale, tegoroczne Światowe Dni Młodzieży odbywają się w Rio de Janeiro w Brazylii. Za każdym razem, kiedy myślimy o Światowych Dniach Młodzieży, nasze polskie serce bije mocniej, bo myślimy o Janie Pawle II.

– Zwłaszcza tu w Rio, kiedy już wiemy, że wkrótce odbędzie się kanonizacja Jana Pawła II, który jest przewodnikiem dla młodzieży, który jest jej patronem. Będąc tutaj, czujemy jego obecność. Mówiąc tak po cichu, chyba te ŚDM w Rio de Janeiro, przygotowują nas do spotkania w naszej Ojczyźnie.

Eminencjo, Księże Kardynale, zgromadziła się tu młodzież z całego świata; widzimy w niej ogromny entuzjazm, jednak pragniemy powrócić do słów Jana Pawła II, który mówił, że to właśnie oni – młodzi są wiosną i nadzieją Kościoła.

– Błogosławiony Jan Paweł II widział w młodzieży przyszłość Kościoła i przyszłość świata. Dlatego tak bardzo zależało mu na duszpasterstwie młodzieży. Stąd te Światowe Dni Młodzieży były ukierunkowane po jego linii profetycznej. Troska o przyszłość poprzez młodzież – to wyniósł z Polski i tym dzielił się będąc papieżem. Jan Paweł II ewangelizował świat razem z młodzieżą – to przecież najlepsza ewangelizacja. Młodzież ewangelizuje poprzez swoją radość, entuzjazm i poprzez świadectwo ludzi wierzących, którym zależy na czymś więcej niż na zabawie, na świeckości.

Eminencjo, po raz kolejny stajemy na progu pontyfikatów. Błogosławiony Jan Paweł II zaplanował Światowe Dni Młodzieży, na które przybył Papież Benedykt XVI, który z kolei zaprosił młodzież na ŚDM do Rio de Janeiro i właśnie na te ŚDM do Brazylii przybywa Ojciec Święty Franciszek.

– Tak było również w Niemczech, gdzie ks. kard. Meisner powiedział: „Jan Paweł II zapowiedział młodzieżowe dni w Niemczech i przyjeżdża inny papież. Mamy dwóch papieży; jednego z Nieba, który patrzy na nas i drugiego, który realizuje jego duszpasterski plan”. Tak samo teraz, ŚDM w Rio zapowiedział wielki Papież Benedykt XVI, a to dziedzictwo ostatnich papieży podjął Ojciec Święty Franciszek, który wychodzi do nas ze swoim charyzmatem. Jego charyzmatem jest imię – Franciszek; prostota, bliskość Chrystusa i bliskość ludzi – zwłaszcza tych, którzy są najbardziej biedni, upokarzani i tych, którzy potrzebują miłości.

Eminencjo, wszystkie spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem z Rio de Janeiro transmitujemy w Radiu Maryja i Telewizji Trwam. Poprzez naszą posługę dzielimy się z tymi, którzy nie mogli przyjechać do Rio de Janeiro. Proszę o kilka słów dla tych, którzy łączą się z nami poprzez Radio Maryja i Telewizję Trwam.

– Cieszymy się bardzo, że nawet tutaj – do Rio de Janeiro dotarły Telewizja Trwam i Radio Maryja. Nie wiem czy telewizja publiczna robi to samo co Wy. Relacje ze ŚDM w Madrycie płynęły tylko poprzez Telewizję Trwam i Radio Maryja. Za to należy się wielka wdzięczność Waszej telewizji, radiu, Wam wszystkim. W ten oto sposób możemy być w łączności – zarówno my, jak i młodzież, która obchodzi swoje Rio w Polsce, która modli się za nas. W ten właśnie sposób idzie ta głęboka treść, która płynie z ust Papieża Franciszka.

Eminencjo, dziękuję serdecznie i życzmy sobie nawzajem dobrego przeżywania tych dni.

RIRM

drukuj