fot. PAP/Jakub Kamiński

Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka rozdane

Ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz i Caritas Polska to tegoroczni laureaci nagrody imienia Włodzimierza Pietrzaka fundowanej przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Pietrzakowy laur to niemal siedemdziesięcioletnia tradycja jednej z najważniejszych niepaństwowych nagród.

Na Zamku Królewskim w Warszawie dziś już po raz 68. wręczono Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka. Patron nagrody – prawnik, pisarz, krytyk literacki, publicysta, społecznik, walczył w Powstaniu Warszawskim i poległ oddając życie za Ojczyznę.

Nagroda im. Pietrzaka jest przyznawana nieprzerwanie od 1948 roku przez środowisko Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” za wybitną twórczość naukową, artystyczną, literacką oraz za osiągnięcia w działalności formacyjnej, kulturalnej i społecznej – powiedział Marcin Kluczyński z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Wśród wyróżnionych byli choćby Ernest Bryll, Zofia Kossak-Szczucka, Krzysztof Zanussi, ks. Jan Twardowski i kilkaset innych osób. Doceniając posługę Radia Maryja i Telewizji Trwam Nagrodą Specjalną im. Włodzimierza Pietrzaka trzy lata temu uhonorowano także te media. Do grona laureatów wciąż dołączają kolejni dający świadectwo uniwersalnych wartości ludzkich i chrześcijańskich.

Moglibyśmy, jako chrześcijanie łatwo obrazić się na współczesny świat i zamknąć się w enklawach, ale nie bez powodu dostaliśmy zadania apostolskie, ewangelizacyjne – zaznaczył Tomasz Nakielski, przewodniczący Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

W tym roku przyznano dwie nagrody. Uhonorowano ks. kard. Stanisława Dziwisza metropolitę krakowskiego. Doceniono otwartość na człowieka w posłudze duszpasterskiej, szerzenie kultu i pielęgnowanie pamięci świętego Jana Pawła II.

Jestem bardzo wdzięczny. Ciągle mam na myśli, że robią to dla Jana Pawła II. Byłem 39 lat z Janem Pawłem II, człowiekiem niezwykle kochanym, cały czas „żyjącym” w naszej świadomości, w pewnym sensie dając mnie dali też Janowi Pawłowi II – powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

Nagrodę przyznano również Caritas Polska w 25-lecie działalności.

Za jak zaznaczono w uzasadnieniu dawanie świadectwa chrześcijańskiego miłosierdzia wyrażane w ofiarnej służbie ubogim i potrzebującym w Polsce i za granicą.

Jest wyróżnieniem dla tych wszystkich, którzy pracują w Caritas. Myślę tutaj o 100 tys. wolontariuszy, o parafialnych zespołach Caritas, o szkolnych kołach Caritas, wielu ludzi bezimiennych i tych, którzy składając ofiary na Caritas zaufali nam – podkreślił ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

Nagroda im Włodzimierza Pietrzaka nabiera coraz większego znaczenia. Obecnie nie rzadko każdy z nas musi wybierać czy opowiedzieć się po stronie prawdy.

Każdorazowy akt przyznania tej nagrody wyraźnie promuje zachowania, wartości, które są szczególnie potrzebne, a z drugiej strony są nieustannie kwestionowane – powiedział ks. bp. dr Wiesław Mering przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego KEP, członek kapituły Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka.

Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka docenia trud laureatów, ich zaangażowanie i dodaje siły do dalszej pracy. Jest przyznawana od 1948 roku za wybitną działalność kulturową, literacką i artystyczną oraz doniosłe osiągnięcia w dziedzinie działalności formacyjnej, kulturalno-społecznej i edukacyjnej.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj