S. Uruszula Brzonkalik uhonorowana Nagrodą Specjalną Dyrektora Caritas Polska

Siostra Urszula Brzonkalik – Franciszkanka Misjonarka Maryi, posługująca w Aleppo – została uhonorowana Nagrodą Specjalną Dyrektora Caritas Polska. S. Urszula aktywnie uczestniczy w realizacji w Syrii programu Caritas Polska „Rodzina Rodzinie”.

W sobotę odbędzie się Gala Ubi Caritas, podczas której Caritas Polska wręczy nagrody Ubi Caritas, przyznawane za wyjątkową wrażliwość na potrzeby ubogich i czynny udział w dziełach charytatywnych. Szczególnym wyróżnieniem jest Nagroda Specjalna Dyrektora Caritas Polska, którą przyznano w tym roku siostrze Urszuli Brzonkalik.

Nagroda dla s. Urszuli Brzonkalik – jak poinformowała PAP w piątek rzeczniczka Caritas Polska Marta Walasik-Sałek – została wręczona wcześniej, ponieważ laureatka przebywa w Aleppo, a podczas sobotniej gali zostanie pokazany film o jej działalności.

„Oczywiście za każdym razem, gdy ktoś otrzymuje wyróżnienie, jest to powód do radości. Ale ja powiem przekornie: tak jak mnie wyróżnił Bóg, to już nikt nigdy mnie nie wyróżni” – mówiła, dziękując za nagrodę siostra Urszula Brzonkalik, cytowana w komunikacie Caritas.

„Jeżeli ja chcę się pochylić nad kimś, to dlatego, że mam ten wzór kogoś, kto się pochylił nad każdym człowiekiem” – dodała.

„Dzięki otwartemu sercu siostra Urszula stała się ambasadorką polskiej dobroczynności. Podczas gdy w Aleppo siły militarne bombardują mosty i budynki, my – dzięki ofiarności wielu ludzi dobrego serca – budujemy niezniszczalne mosty solidarności rodzin polskich i syryjskich” – podkreślił dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki.

Siostra Urszula od lutego 2015 r. pełni posługę w syryjskim Aleppo, w Konwencie Franciszkanek Misjonarek Maryi, niosąc pomoc mieszkańcom tego zniszczonego przez wojnę miasta. Przy klasztorze działa kuchnia codziennie żywiąca 8 tys. ludzi. Siostry służą też radą, wsparciem duchowym i psychicznym ludziom wyczerpanym trwającym od lat oblężeniem miasta.

W latach 1998-2007 s. Urszula Brzonkalik pracowała w prowadzonej przez siostry szkole w Aleksandrii, a następnie, w latach 2006-2015 była dyrektorką internatu dla studentek w Bejrucie. Była pomysłodawczynią projektu pomocowego (Małego Grantu Ambasady RP w Bejrucie) dla ludności w objętym walkami Aleppo, zrealizowanego w październiku 2016 r. Polegał on na przekazaniu najbardziej potrzebującym rodzinom (łącznie 900 osobom) uszytej na miejscu odzieży. Od jesieni 2016 r. siostra Urszula aktywnie uczestniczy w realizacji w Aleppo programu Caritas Polska „Rodzina Rodzinie”.

„Kiedy rozpoczynaliśmy program +Rodzina Rodzinie+, poprosiliśmy siostrę Urszulę o wyznaczenie 20 rodzin do przekazania pomocy. Dzisiaj pomagamy prawie 10 tys. syryjskich rodzin. To dzieło miłosierdzia prowadzone z wielkim poświęceniem” – podkreślił ks. Iżycki.

Program „Rodzina rodzinie”, polegający na symbolicznej adopcji i materialnym wsparciu konkretnej syryjskiej rodziny, to największy program pomocowy Caritas Polska. System pomocy w programie oparty jest na wsparciu świadczonym przez polskich darczyńców – osoby indywidualne, rodziny, parafie i wspólnoty polskie dla rodzin syryjskich.

Gala Ubi Caritas organizowana jest przez Caritas Polska z trzema ekumenicznymi organizacjami dobroczynnymi: prawosławną Eleos (przyznaje nagrodę Dłoni Miłosierdzia), Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (przyznaje nagrodę Miłosiernego Samarytanina) oraz Diakonią Kościoła Ewangelicko-Reformowanego (przyznaje nagrodę im. Biskupa Jana Niewieczerzała).

PAP/RIRM

drukuj