Minister spraw zagranicznych zakończył podróż na Kaukaz Południowy

Witold Waszczykowski zakończył dziś swoją oficjalną podróż na Kaukaz Południowy. Minister spraw zagranicznych odwiedził Azerbejdżan, Gruzję i Armenię, z którymi Polska chce rozwijać współpracę.

Dziś minister Witold Waszczykowski spotkał się ze swoim gruzińskim odpowiednikiem. Politycy potwierdzili po raz kolejny, że Polskę i Gruzję łączą bardzo dobre relacje.

– Chciałbym wyrazić wdzięczność za wsparcie integralności terytorialnej Gruzji, za wsparcie starań o członkostwo w Unii Europejskiej oraz NATO. Wszyscy Gruzini pamiętają wsparcie Polski w trudnym okresie dla naszego państwa – powiedział Micheil Dżanelidze, minister spraw zagranicznych Gruzji.

Cały czas zwiększa się wymiana gospodarcza między Warszawą a Tbilisi. Wciąż jednak ogromny potencjał tej współpracy jest niewykorzystywany. Ma to się zmienić. Minister Waszczykowski potwierdził dziś bardzo jasno, że Polska będzie dążyć do rozszerzenia Unii Europejskiej. Będzie też wspierać europejskie aspiracje Gruzji. Na przeszkodzie stoją jednak wewnętrzne kryzysy Wspólnoty.

– Musimy ciągle przypominać naszym przyjaciołom i sojusznikom w zachodniej części Europy, że projekt europejski – Europy zintegrowanej, demokratycznej, przemienionej i zjednoczonej – nie jest dokończony, dopóki kraje takie jak Gruzja nie są częścią Unii Europejskiej – wskazał Witold Waszczykowski.

Polska proponuje, aby program Partnerstwa Wschodniego został zmodernizowany i rozszerzony. Warszawa deklaruje również, że będzie zabiegać o interesy Tbilisi w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Przede wszystkim w kwestiach związanych z bezpieczeństwem.

– Nasze kraje mają trudnego sąsiada, dlatego bezpieczeństwo jest ważne dla naszych państw – dodał szef MSZ.

W trakcie swojej wizyty Witold Waszczykowski oficjalnie otworzył nową siedzibę polskiej ambasady w Gruzji. To kolejny element podnoszenia prestiżu Polski zagranicą.

Budynek jest bardzo nowoczesny – podkreślił ambasador Polski w Gruzji Mariusz Maszkiewicz.

– Jesteśmy w nowym obiekcie, który jest własnością RP. To jest niezwykle ważne, dlatego że 20 lat funkcjonowania w Tbilisi polskiego przedstawicielstwa było zawsze na wyjmowanych obiektach. (…) To jest podkreślenie wagi stosunków gruzińsko-polskich. To jest podkreślenie tego, jak poważnie traktujemy Gruzję – powiedział Mariusz Maszkiewicz.

Z Tbilisi minister Witold Waszczykowski udał się do Armenii, gdzie spotkał się z prezydentem tego kraju oraz swoim ormiańskim odpowiednikiem.

Minister Waszczykowski podczas rozmów z armeńskim prezydentem przypomniał, że Polska jest zaangażowana w proces negocjowania nowego Porozumienia Ramowego Armenii z Unią Europejską.

„ Oczekuję z nadzieją na podpisanie Porozumienia na marginesie Szczytu Partnerstwa Wschodniego w Brukseli” – mówił.

„ Z zadowoleniem przyjmujemy również utrzymywanie przez Armenię procesu reform wewnętrznych, umacnianie demokratycznych rządów i społeczeństwa obywatelskiego oraz rozwój gospodarki” – dodał szef polskiej dyplomacji.

Zapewnił jednocześnie, że Polska opowiada się za większą elastycznością Partnerstwa Wschodniego, tak, by przynosiło ono wymierne korzyści obywatelom.


TV Trwam News/PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl