W. Waszczykowski

fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] W. Waszczykowski: Nie jesteśmy nic winni diasporze żydowskiej innych państw

My nie jesteśmy nic winni diasporze żydowskiej innych państw. Głównym adresatem takich roszczeń powinny być Niemcy, które były sprawcą II wojny światowej – powiedział były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja. Kandydat do Parlamentu Europejskiego skomentował sprawy związane z roszczeniami żydowskimi kierowanymi w stronę Polski.

Poseł zauważył, że sprawa restytucji mienia żydowskiego będzie w najbliższym czasie często poruszana przez międzynarodowe instytucje, często powiązane z diasporą żydowską, gdyż będą one chciały przejąć tego typu własności nieokreślone, wynikające z różnego rodzaju opóźnień w prawie. Były minister spraw zagranicznych zaznaczył jednak, że problem restytucji mienia w Polsce jest już prawnie uregulowany.

W Polsce jest jeszcze bardzo dużo własności nieokreślonej, co wynika z różnych zapóźnień i będziemy mieli próby nacisku z różnych instytucji międzynarodowych, najczęściej związanych z diasporą żydowską, ale nie tylko, by próbować przejąć lub przynajmniej uszczknąć tego typu własność. Chciałbym wyjaśnić, że problem restytucji minia w Polsce jest prawnie uregulowany – mówił Witold Waszczykowski.

Kandydat do PE podkreślił, że wszyscy Polacy, których ten problem dotyczy – niezależnie od pochodzenie i religii – mają prawo dochodzić swoich roszczeń. Polityk powiedział, że grupa osób pochodzenia żydowskiego stanowi ok. 15 proc. wszystkich przypadków uprawnionych do restytucji. Jeśli chodzi o mienie bezspadkowe, sprawy takie są regulowane prawem polskim, czyli przechodzą one na Skarb Państwa – dodał.

Wszystkim Polakom, różnej narodowości, różnego wyznania i tych Polaków, którzy są wyznania mojżeszowego jest tylko uprawnionych do restytucji ok. 15 proc. i wszyscy oni mają prawo, poprzez polski wymiar sprawiedliwości, jeśli potrafią to udokumentować, mają prawo na zasadach indywidualnych dochodzić swoich roszczeń. Tam gdzie mamy do czynienia z mieniem bezspadkowym, czyli ludzi, którzy kiedyś posiadali własność w Polsce, ale „odeszli do lepszego świata” i nie pozostawili następców, to sprawa jest regulowana prawem polskim, które wywodzi się jeszcze z prawa rzymskiego, to znaczy – mienie przechodzi na Skarb Państwa – powiedział Witold Waszczykowski.

Gość Radia Maryja wskazał, że Polska nie jest nic winna diasporze żydowskiej innych państw, która wzywa Rzeczypospolitą do wspierania różnych międzynarodowych organizacji zajmujących się pielęgnowaniem pamięci o Holocauście. Witold Waszczykowski wskazywał, że tego typu apele powinny być kierowane w kierunku Niemiec, Włoch czy Rosji, głównych sprawców II wojny światowej.

My nie jesteśmy nic winni diasporze żydowskiej innych państw, która podnosi czasem jakieś głosy, iż powinniśmy tutaj tworzyć jakieś fundusze na wspieranie międzynarodowych organizacji, które zajmują się pielęgnacją pamięci o Holocauście. Głównym adresatem takich roszczeń powinny być Niemcy, które były sprawcą II wojny światowej, ewentualnie Włosi, którzy też byli w osi hitlerowskiej, no i oczywiście Rosja, która przyczyniła się walnie, chociażby przez pakt Ribbentrop-Mołotow, do wybuchu II wojny światowej w naszej części kontynentu – zaznaczył Witold Waszczykowski.

Kandydat do PE akcentował, że Polska nie otrzymała reparacji, które miała uzyskać w części rosyjskiej, co sprawia, że Polska jest również krajem pokrzywdzonym. Trzeba bardzo stanowczo bronić polskich interesów i bezpieczeństwa na arenie międzynarodowej, argumenty są po naszej stronie – mówił Witold Waszczykowski w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja [słuchaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl