fot.twitter.com/MSZ_RP

Szef MSZ w Monachium będzie dyskutował m.in. o przyszłości Europy

Szef MSZ Witold Waszczykowski weźmie w piątek i sobotę udział w 53. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, gdzie weźmie udział m.in. w panelu dyskusyjnym na temat przyszłości Europy – poinformowała rzeczniczka MSZ Joanna Wajda.

Jak zapowiedziała Wajda, wśród uczestników zaplanowanej w piątek po godz. 15.00 debaty znaleźć mają się również prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, niemiecki minister finansów Wolfgang Schauble oraz wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans.

Później szef polskiej dyplomacji będzie też obecny na sesji o kondycji świata zachodniego, podczas której głos zabierać będzie m.in. prezydent Andrzej Duda, oraz na sobotniej dyskusji na temat relacji transatlantyckich.

Jak dodała rzeczniczka MSZ, wystąpienia obu przedstawicieli polskich władz zaplanowano na pierwszy dzień konferencji.

Z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych, Polska jest jedynym państwem, którego przedstawiciele zabiorą głos w dwóch kolejnych panelach w pierwszym dniu konferencji – zaznaczyła.

Zdaniem Wajdy „wskazuje to na fakt, że – jak podkreślał wielokrotnie minister Waszczykowski – Polska jest krajem, który jest producentem bezpieczeństwa, a nie tylko jego konsumentem”.

Szef MSZ ma również odbyć w Monachium serię spotkań bilateralnych.

Rzeczniczka resortu podkreśliła, że tegoroczna Konferencja Bezpieczeństwa będzie miała szczególne znaczenie m.in. w związku z – już dokonanymi i nadchodzącymi – zmianami we władzach państwowych w rejonie euroatlantycki oraz „nieprzewidywalną sytuacją bezpieczeństwa na świecie i wyzwaniami stojącymi przed Europą”.

Wśród głównych tematów prowadzonych w Monachium debat mają znaleźć się: przyszłość relacji transatlantyckich, stan współpracy europejskiej w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, stosunki z Rosją, wojna w Syrii, bezpieczeństwo w regionie Azji i Pacyfiku oraz zagrożenie wojną informacyjną.

Organizowana od początku lat 60. konferencja bezpieczeństwa w Monachium (MSC) uznawana jest za jedno z największych i najważniejszych międzynarodowych spotkań poświęconych problematyce obronności i bezpieczeństwa.

Podczas 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC), w sobotę przed południem wiceprezydent USA Mike Pence ma przedstawić „obszerne oświadczenie” dotyczące amerykańskiej polityki zagranicznej. Do stolicy Bawarii ma przybyć także minister obrony USA James Mattis.

W międzynarodowej konferencji udział weźmie także m.in. sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Jak informuje organizator na spotkanie przybędzie w sumie ponad 30 przywódców państw i rządów, a także ponad 80 ministrów spraw zagranicznych i obrony narodowej.

Przemówienie wygłosi nowy sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

PAP/RIRM

drukuj