[TYLKO U NAS] Z. Kuźmiuk: Szef MSZ nie będzie zmieniał stanowiska Polski w zasadniczych sprawach

Minister Jacek Czaputowicz nie będzie zmieniał stanowiska Polski w zasadniczych sprawach. Program Prawa i Sprawiedliwości się nie zmienia – zaznaczył Zbigniew Kuźmiuk, poseł do Parlamentu Europejskiego, podczas piątkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Zbigniew Kuźmiuk ocenił pierwsze dni urzędowania nowego polskiego ministra spraw zagranicznych – Jacka Czaputowicza.

– Ilość spotkań i ich tempo świadczą o tym, że Polsce zależy, by na różnych forach przestano o nas mówić źle, a zaczęto mówić dobrze – tak, jak na to zasługujemy. Oczywiście, nie chcę przez to powiedzieć, że poprzednio było gorzej, ale przez 2 lata instytucje europejskie chyba przyzwyczaiły się do twardego stawiania spraw i uznały, że z poprzednim ministrem za specjalnie nie da się rozmawiać – mówił poseł do Parlamentu Europejskiego.

Polityk dodał, iż nie oznacza to, że minister Jacek Czaputowicz będzie zmieniał stanowisko Polski w zasadniczych sprawach.

– Absolutnie tak nie jest. Program Prawa i Sprawiedliwości się nie zmienia. Nowa osoba – nowe otwarcie, miejmy nadzieję, że po stronie instytucji europejskich będzie w tej sprawie zrozumienie – zapewnił gość Radia Maryja.

W przestrzeni publicznej pojawiają się niepokoje, czy aby na pewno rząd nie zmieni stanowiska odnośnie przyjmowania uchodźców do Polski. Zbigniew Kuźmiuk podkreślił jednak, że są to jedynie medialne doniesienia nie mające nic wspólnego z programem realizowanym przez obecny rząd.

– To są twarde zapisy i niezależnie, co pojawia się w mediach, to nasi wyborcy powinni pamiętać, że tylko kongres PiS mógłby je zmieniać, a nie zamierzamy tego robić. Potrzebna jest rzeczowa rozmowa z Komisją Europejską dotycząca tego, co robi Polska, jeśli chodzi o migrantów. Powołane zostało stanowisko ministerialne do pomocy na miejscu. Minister Beata Kempa bardzo mocno rozpoczęła swoje urzędowanie wizytą w Jordanii i deklaracjami daleko idącej pomocy. W KE wiedzą, że ta pomoc jest zdecydowanie bardziej efektywna od tej udzielanej w krajach członkowskich – wskazał polityk.

Gość „Aktualności dnia” odniósł się również do spotkania Europejskich Konserwatystów i Reformatorów z unijnym komisarzem ds. budżetu Ginterem Etingerem, które miało miejsce na obecnej sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Jednym z omawianych problemów była sprawa budowy Nord Stram 2.

– Jako komisarz potwierdził, że Nord Stream 2 jest przedsięwzięciem politycznym, które uderza w solidarność energetyczną Unii Europejskiej. Jest tylko kwestia tego rodzaju, czy te opinie powtarza także własnemu rządowi, który w dalszym ciągu te przedsięwzięcie forsuje – akcentował polityk.

Cała rozmowa z europosłem Zbigniewem Kuźmiukiem dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl