Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski, Gruzji i Szwecji

Możecie na nas liczyć jako na przyszłego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ – taką deklarację złożył w Gruzji minister Witold Waszczykowski. Szef polskiego MSZ-u przebywa w Tbilisi, gdzie spotkał się ze swoim gruzińskim i szwedzkim odpowiednikiem.

Wizyta Witolda Waszczykowskiego przyniosła kolejny, jasny sygnał pod adresem Rosji.

– Jako Polska nigdy nie zaakceptujemy naruszenia międzynarodowo uznanych granic niepodległego kraju. Możecie na nas liczyć jako na przyszłego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ – powiedział Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych.

Pod silnym wpływem Moskwy pozostaje Abchazja, autonomiczna część Gruzji. Polska konsekwentnie oferuje swoje wsparcie, także w procesie integracji europejskiej.

– To połączona wizyta ministrów spraw zagranicznych krajów, które zainicjowały program Partnerstwa Wschodniego – wskazał Micheil Dżanelidze, minister spraw zagranicznych Gruzji.

Droga Gruzji do Unii Europejskiej prowadzi właśnie poprzez program Partnerstwa Wschodniego.

– Wierzymy, że bez rozczarowania, ale ciężką pracą ten rezultat zostanie osiągnięty i wreszcie Gruzja na skutek swojej transformacji oraz strategicznego i intensywnego dialogu z Unią Europejską stanie się któregoś dnia jej pełnoprawnym członkiem – podkreślił Micheil Dżanelidze.

– Wolelibyśmy zaoferować wam w końcu pełnoprawne członkostwo w Unii Europejskiej, ale z powodu skomplikowanej sytuacji w Unii i pewnego zmęczenia w jej wnętrzu, to na razie niemożliwe. Trzymamy jednak kciuki za członkostwo – zaznaczył Witold Waszczykowski.

Obok polskiej dyplomacji rzecznikiem Gruzji w Europie pozostaje także Szwecja.

– Szwecja pozostanie zwolennikiem europejskich aspiracji Gruzji, będzie wspierać ją na drodze integracji europejskiej – zaznaczył Margot Wallström, minister spraw zagranicznych Szwecji.

Jak podkreślała szwedzka minister spraw zagranicznych, wśród państw, które objął program Partnerstwa Wschodniego, Gruzja jest widoczna poprzez demokratyczne reformy oraz walkę z korupcją. Wciąż jednak wiele przed nią.

– Pewnie są obszary, gdzie chcielibyśmy zobaczyć bardziej zdecydowane wysiłki. Mam na myśli m.in. reformę sądownictwa, którą już zaczęliście. Chodzi także o wysiłki w na rzecz poprawienia równości płci w politycznym procesie decyzyjnym oraz rozwijanie wolności mediów – powiedziała Margot Wallström.

Polska i Szwecja mogą stać się rzecznikiem Gruzji nie tylko w Europie, ale także na świecie. Od przyszłego roku oba państwa będą zasiadać w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl