W. Waszczykowski z optymizmem po wyborach w Austrii: gratuluje Kurzowi

Szef MSZ Witold Waszczykowski powiedział w poniedziałek, że z optymizmem patrzy na przyszły austriacki rząd po tym, gdy wybory w tym kraju wygrała Austriacka Partia Ludowa (OeVP) pod wodzą szefa dyplomacji Sebastiana Kurza. Pogratulował Austriakowi zwycięstwa.

– Najpierw musi powstać rząd, najpewniej koalicyjny, potem będziemy śledzić, w którym kierunku się obróci, ale oczywiście znając Sebastiana Kurza, jego wypowiedzi, patrzymy z optymizmem – powiedział dziennikarzom w Luksemburgu minister spraw zagranicznych.

Szef polskiego MSZ pytany o zbliżenie Austrii do Grupy Wyszehradzkiej powiedział, że jest zbyt wcześnie, żeby o tym spekulować.

– To jest demokratyczny rezultat demokratycznych wyborów w Austrii i należy go przyjąć do wiadomości – zaznaczył Witold Waszczykowski.

Według urzędowych wstępnych wyników niedzielnych wyborów do austriackiej Rady Narodowej (izby poselskiej parlamentu), pierwsze miejsce zajęła w nich chadecka OeVP, zdobywając 31,36 proc. głosów. Na czele tego ugrupowania stoi dotychczasowy minister spraw zagranicznych, 31-letni Sebastian Kurz.

Na drugim miejscu znalazła się prawicowo-populistyczna Austriacka Partia Wolności (FPOe) z 27,35 proc. głosów, a na trzecim współrządząca dotąd z chadekami w ramach „wielkiej koalicji” Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPOe), którą poparło 26,75 proc. głosujących.

Premier Węgier Viktor Orban wyraził w poniedziałek nadzieję na wzmocnienie współpracy z Austrią po zwycięstwie Austriackiej Partii Ludowej.

PAP/RIRM

drukuj