fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Wiceszef KE  Frans Timmermans z wizytą w Polsce

Pierwszy wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans rozpoczął jednodniową wizytę w Warszawie. Ma ona związek z procedurą ochrony praworządności prowadzoną przez KE wobec Polski.  

Przed południem przedstawiciel KE spotkał się z szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim. Tematem  rozmów był spór wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Stępkowski poinformował, że było to spotkanie produktywne, inicjujące pewien prawniczy dialog poświęcony temu zagadnieniu.

Okazały się pewne kwestie prawne, które są konieczne do wyjaśnienia i do doprecyzowania. W takich politycznych interpretacjach faktów prawnych nie można jednak bazować na pewnych uproszczeniach. Trzeba sobie dokładnie wyjaśnić  okoliczności prawne. Jeśli chodzi o chęć wyjaśnienia prawnych zawiłości z istniejącej sytuacji, to tutaj spotkaliśmy się z całkowitą otwartością ze strony przewodniczącego Timmermansa. Dlatego osobiście traktuję to spotkanie jako bardzo produktywne – powiedział wiceminister Aleksander Stępkowski.

Wiceszef MSZ przyznał, że dotychczasowa wymiana korespondencji z KE nie okazała się konstruktywna. Dlatego polskie MSZ ma powrócić do zainicjowanych w styczniu bieżącego roku roboczych spotkań.

Dziś, po rozmowach w resorcie spraw zagranicznych, wiceprzewodniczący KE udał się na spotkanie z wicepremierem Mateuszem Morawieckim i ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą. Będzie też rozmawiać z prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim.

Jutro wiceszef KE przedstawi komisarzom UE relację ze swej wizyty w Warszawie. Nie jest przesądzone, czy i kiedy zapadną jakieś decyzje w sprawie dalszych kroków wobec Polski.

Na końcu procedury ochrony praworządności możliwe jest wystąpienie do Rady UE o stwierdzenie poważnego ryzyka naruszania wartości UE przez dany kraj i w konsekwencji objęcie go sankcjami. Na to jednak musiałyby się zgodzić wszystkie państwa członkowskie.

RIRM

drukuj