fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Sejm wybrał pięciu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Sejm wybrał w czwartek pięciu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. W głosowaniu przeszły kandydatury wskazane przez PO, PSL i SLD: Roman Hauser, Andrzej Jakubecki, Krzysztof Ślebzak, Bronisław Sitek i Andrzej Sokala.

Do wyboru nowych sędziów TK doszło dziś mimo, że kadencja obecnych trzech jej członków upływa dopiero w listopadzie, a kolejnych dwóch w grudniu. Głosowanie w tej sprawie przyspieszyła nowelizacja ustawy o TK, którą przygotował były prezydent Bronisław Komorowski. Wymieniona została 1/3 piętnastoosobowego składu Trybunału.

Politycy zignorowali apel kandydatki PiS-u na premiera Beaty Szydło, która domagała się odstąpienia od tej decyzji. To psucie polskiego państwa – oceniała wiceszefowa PiS. Wskazała, że jest to wydarzenie bezprecedensowe po 1989 roku.

Trybunał Konstytucyjny, który ma stać na straży konstytucji, który cieszy się ogromnym zaufaniem Polaków zostaje wykorzystany do politycznych, partyjnych interesów PO i PSL. Platforma po przegranych wyborach prezydenckich zmieniła ustawę o Trybunale Konstytucyjny. W tej chwili wykorzystuje te zmiany, które złamały zasady demokratycznego państwa prawa, które są niekonstytucyjne, budzą zastrzeżenia ekspertów, budzą zastrzeżenia przedstawicieli instytucji związanych z sądownictwem, z palestrą – wyliczała poseł Beata Szydło.

W środę sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zarekomendowała pięciu kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Prawo i Sprawiedliwość nie zgłosiło swojej propozycji.

RIRM

drukuj