W TK konferencja poświęcona pamięci prof. Lecha Morawskiego

Pamięci zmarłego w lipcu 2017 r. prof. Lecha Morawskiego poświęcona była piątkowa konferencja w Trybunale Konstytucyjnym nt. tożsamości konstytucyjnej. Odejście prof. Morawskiego było znacząca stratą dla polskiej nauki – wskazał w liście prezydent Andrzej Duda.

W ramach konferencji w holu TK odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą prof. Morawskiemu. 

„Zmarł jako czynny sędzia Trybunału. Jest taka tradycja, że tym sędziom poświęcamy tablice w holu TK” – powiedziała prezes TK sędzia Julia Przyłębska.

Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników konferencji napisał m.in., że odejście prof. Morawskiego „było znaczącą stratą dla TK i dla polskiej nauki, również dla debaty publicznej w naszym kraju dotyczącej kluczowych kwestii ustrojowych, w której prof. Morawski aktywnie uczestniczył jako wybitny badacz zagadnień z zakresu filozofii i teorii prawa”.

„Definiowanie suwerenności prawnej oraz rozpoznawanie odrębności narodowej i kulturowej poprzez refleksję nad prawami podstawowymi powszechnie akceptowanymi w polskim społeczeństwie, jest nie tylko wyzwaniem intelektualnym, ale ma także wielkie znaczenie praktyczne, szczególnie w kontekście naszego członkostwa w UE” – zaznaczył prezydent.

Dodał, że „stulecie odzyskania niepodległości stwarza okazję, by nie tylko przywołać bogactwo naszego dziedzictwa, ale również spojrzeć w przyszłość”. 

„Dynamika zmian we współczesnym świecie skłania do tego, byśmy podjęli wysiłek sformułowania nowych regulacji ustrojowych, które będą odpowiadać wyzwaniom XXI wieku” – wskazał prezydent.

„Właśnie dlatego wystąpiłem z inicjatywą ogólnonarodowej debaty nad tymi zagadnieniami, a następnie przeprowadzenia konsultacyjnego referendum” – zaznaczył prezydent w swym liście.

Prezes Przyłębska przypomniała natomiast, że „konferencja została zainspirowana twórczością prof. Morawskiego”. 

„Był on wybitnym teoretykiem prawa, filozofem prawa; był niezwykłą, barwną postacią” – powiedziała prezes TK. 

Jak wskazała obecnym dziennikarzom, „tożsamość konstytucyjna Polaków to skomplikowane pojęcie”.

„Myślę, że nasza tożsamość wynika z naszej tradycji narodowej. Kraj, w którym w Europie powstała pierwsza pisana konstytucja. Do tej Konstytucji 3 Maja odnosi się wiele innych tradycji konstytucyjnych, a więc tożsamość konstytucyjna Polaków jest osadzona głęboko historycznie” – wskazała Julia Przyłębska.

„Myślę, że dyskusja, którą zainicjował prezydent na temat konstytucji i naszej tożsamości konstytucyjnej jest nam bardzo potrzeba” – oceniła prezes TK.

Na konferencji obecni byli – poza sędziami TK – także m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier – minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, minister sprawiedliwości Węgier Laszlo Trocsanyi, prezes PiS Jarosław Kaczyński, przedstawiciele parlamentu, resortu sprawiedliwości i Prokuratury Krajowej, goście m.in. z Niemiec i Węgier.

Lech Morawski urodził się 14 września 1949 r. w Bydgoszczy. Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w 1978 r. obronił doktorat, a 10 lat później – habilitację. W sierpniu 1999 r. nadano mu tytuł profesora.

Od 1990 r. był zawodowo związany z Uniwersytetem Mikołaj Kopernika. Kierował m.in. tamtejszą Katedrą Teorii Prawa i Państwa na Wydziale Prawa i Administracji. Był również kierownikiem Katedry Teorii i Filozofii Prawa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

W grudniu 2015 r. Sejm wybrał go na członka Trybunału Konstytucyjnego, jego kandydaturę zgłosiło PiS. Ówczesny prezes TK Andrzej Rzepliński przez ponad rok – podobnie jak sędziów Mariusza Muszyńskiego i niedawno zmarłego Henryka Ciocha – nie dopuszczał go do orzekania. Powoływał się przy tym na wyroki TK z grudnia 2015 r. o tym, że ich miejsca są zajęte przez trzech sędziów wybranych w październiku 2015 r. na podstawie prawnej uznanej przez TK za zgodną z konstytucją.

Do orzekania został ostatecznie dopuszczony po 20 grudnia 2016 r., kiedy prezesem TK – po zakończeniu kadencji Rzeplińskiego – została sędzia Przyłębska. Prof. Morawski zmarł 12 lipca 2017 r.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl